آموزش پترن در رویت

پترن در رویت :

پترن در رویت : برای ایجاد تصویر و یا فرم و یا به اصطلاح پترن بر روی سطوح در نرم افزار رویت می توان آن را به عنوان تصویر و به صورت تکسچر به سطح نسبت داد اما برای ساخت همان پترن در رویت با عمق مشخص، نمی توان از طریق تکسچر دادن به آن رسید.

با چندین روش می توان پترن در رویت را مدلسازی کرد. مانند مدلسازی در محیط Adaptive ، محیط ساخت Pattern و همچنین مدلسازی در محیط model in place که راحت ترین ابزار در این محیط ، استفاده از ابزار اکستروژن می باشد.

در این آموزش با ابزار اکستروژن پترن در رویت را طراحی کرده ایم و یک گره چینی را برای ایجاد فرم انتخاب کرده ایم.

درباره ی گره چینی :

گِرِه‌ چینی یکی از شاخه ‌های هنر معماری و کاشی کاری سنتی است که اساتید این هنر از کنار هم چیدن آلات و لغات مختلف بر اساس طرح مدنظر خود با استفاده از کاشی، آجر یا سایر مواد نقش‌های هندسی تزئینی درست می‌کنند.

البته هنر گره چینی فقط در معماری رواج ندارد و یکی از زیر شاخه‌های صنایع چوب نیز می‌باشد. هنر گره چینی چوبی از هنرهای ظریفی است که از اوایل دوره اسلامی در ایران رایج بوده است این هنر زیبا و اصیل با وجود زحمت زیاد هزینه زیادی هم در بردارد و می‌توان نمونه‌های این هنر را که بر روی چوب انجام گرفته در اماکن متبرکه مانند آستان قدس رضوی یا حرم شاه‌عبدالعظیم مشاهده نمود.

پترن در رویت

شما برای ترسیم گره میتونید مستقیما در محیط رویت و با ابزارهای پانل draw‌ شروع به ترسیم آن کنید و در انتها به آن حجم دهید و یا می توان با لود کردن تصویر یک پترن و یا طرح مورد نظرتان، از روی آن، طرح نهایی را ترسیم کنید. روش دیگری نیز وجود دارد، به این صورت که فرم مورد نظر را در نرم افزار اتوکد ترسیم کرده و در محیط رویت ایمپورت می کنید. در آموزش فوق از روش سوم استفاده شده است.

غیر از ترسیم فرم، شما می توانید مدل های آماده آن را با فرمت DWG تهیه کنید و سپس به ویرایشات کلی مثل تغییر اندازه و کنترل خطوط ترسیم شده و … بپردازید.

بعد از ترسیم طرح و انجام ویرایشات، وارد نرم افزار رویت شده و طرح را در محیط مدلسازی ایمپورت کنید.

پترن ما به حالت ترسیم موضوعات در این فضا تبدیل می شود و میتوانید بعد از ویرایش مثل اندازه کار، جابجایی، کپی یا تکثیر آن، با ایجاد عمق و متریال دهی، به مدلسازی خاتمه دهید.

برای درک بهتر ویدیو زیر را مشاهده کنید .

مدرس: مریم محمودی خواه

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*