Bim Learn آموزش بیم

تعامل سازمانی نرم افزار Autodesk Revit با برنامه های کاربردی برای تحلیل ساختاری(۱)

تعامل سازمانی نرم افزار Autodesk Revit با برنامه های کاربردی برای تحلیل ساختاری (قسمت اول)

این مقاله در مورد روش export پارامترهای ساخت و ساز از Autodesk Revit به برنامه تجزیه و تحلیل ساختاری  (structural analysis) می پردازد. ابتدا این روش از پلاگین C# استفاده می کند که پارامترهای عناصر ساخت را از اسناد Revit استخراج می کند و آنها را به صورت یک فایل متنی خروجی می گیرد. پارامترها می توانند به صورت فیزیکی (properties of materials)، هندسی (size ، coordinates ، cross-sectional shape) و … باشند. سپس، توسط یک برنامه ی مبدل ویژه ( converter ) فایل را می خواند، یک مدل فریم beam تولید می کند و اطلاعات را در فرمت جدید ذخیره می کند، که با برنامه تجزیه و تحلیل ساختاری ) که قبلا توسط نویسندگان توسعه یافته است)، سازگار است. این برنامه اجازه می دهد تا هر دو بار عمودی یا افقی و لحظه ای را به هر یک از گره های تیر اضافه کنید. روش عنصر محدود برای تحلیل ساختاری استفاده می شود.

طرح تغییر شکل در نتیجه تجزیه و تحلیل عناصر محدود در زیر بارها نشان داده شده است. این فرصت برای دریافت سند Microsoft Word ، که شامل ویژگی های اصلی ساخت و ساز beam است، اجرا می شود.

مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM  ) فرایند ایجاد، جمع آوری و استفاده از اطلاعات مربوط به یک ساختمان در سراسر چرخه عمر آن است. بر خلاف طراحی CAD، مدل سازی اطلاعات نه تنها نمایش گرافیکی است، بلکه اطلاعات مربوط به ساختمان ذخیره شده در پایگاه داده هم می باشد. مزیت اصلی BIM بر روی روش های دیگر مدل سازی، دسترسی به اطلاعات مربوط به ساختمان یا ساختار است که می تواند در مراحل مختلف مورد استفاده قرار گیرد: طراحی معماری، محاسبات مهندسی، ساخت و ساز، نگهداری و بازسازی.

فرصت های سیستم های نرم افزاری که تکنولوژی BIM را اجرا می کنند، مانند Autodesk Revit، Archicad، Allplan، AECOsim هر ساله گسترش می یابد. با این حال، برنامه جهانی که تمام وظایف را در طول عمر ساختمان حل کند وجود ندارد. یک گام مهم در طراحی ساختمان، تحلیلی ساختاری است. بسیاری از محصولات نرم افزاری قدرتمند وجود دارد که اجازه می دهد تا تجزیه و تحلیل قدرت را بر اساس روش المان محدود انجام دهند مانند: LIRA، Ansys، SCAD و …. بسیاری از آنها قبل از ظهور فن آوری BIM توسعه یافته بودند، بنابراین ابزار استاندارد برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات با این برنامه ها یا معیوب هستند و یا وجود ندارند. بنابراین مسئله قابلیت همکاری بین مدل های ایجاد شده در نرم افزار BIM و داده های نرم افزار تجزیه و تحلیل ساختاری وجود دارد.

چند راه حل وجود دارد:

برای مثال، تکنولوژی ACIS می تواند برای انتقال اطلاعات از Autodesk Revit به Ansys استفاده شود. تکنولوژی ACIS مدل هندسی سه بعدی را به فرمت فایل Text صادر می کند. SAT  (Save As Text).

Ansys از این فرمت پشتیبانی می کند، اما هنگامی که Ansys اطلاعات را می خواند، مشکلات زیادی بوجود می آیند. اول اینکه، اطلاعات هندسی برای تحلیل قدرت کافی نیست. ثانیا، هنگامی که Ansys یک سیستم عنصر محدود برای تحلیل ساختاری ایجاد می کند، عناصر محدودی دارای اختلاف زیادی در رأس عناصر هستند.

برای تنظیم مدل export گرفته شده، ما به طور دستی کارهای زیادی انجام می دهیم. IFC  ( Industry Foundation Classes ) یک فرمت دیگر برای انتقال اطلاعات بین برنامه ها است و یکی از تکنولوژی های مفیدی است که می تواند برای مدل سازی اطلاعات ساختمان استفاده شود.

داده های IFC دارای فرمت text هستند و شامل اطلاعاتی نه تنها در مورد هندسه، بلکه در مورد ویژگی های فیزیکی و دیگر مدل ها نیز می باشند. علیرغم این که IFC تقریبا تمام اطلاعات مربوط به مدل را نگه می دارد، همچنان نیاز به اصلاح برخی اطلاعات به صورت دستی وجود دارد. علاوه بر این، بسیاری از برنامه های کاربردی، مانند Ansys، از این فرمت پشتیبانی نمی کنند.

Transferring data realization

یکی از راه های بهینه سازی فرآیند طراحی، برای تبدیل داده ها، پلاگین است. هدف از این پلاگین و یا افزونه تبدیل فایل IFC به فرمت پشتیبانی شده توسط نرم افزار تحلیل قدرت است. اگر چه IFC یک فرمت باز است، داده ها در فرم رمزگذاری ذخیره می شوند و فرایند رمزگشایی بسیار وقت گیر است. علاوه بر این، تمام اطلاعات در مورد مدل و فقط برای پارامترهای خاصی برای تجزیه و تحلیل ساختار مورد نیاز است. در این مقاله مشکل ایجاد یک فرمت داده جدید بیان و حل شده است. ما روشی برای ایجاد یک فایل که حاوی تمام اطلاعات لازم برای تجزیه و تحلیل قدرت بیشتر است را معرفی می کنیم.

Autodesk Revit نرم افزاری است که از BIM پشتیبانی می کند و اطلاعاتی را درباره building structures تولید می کند. Revit ویژگی های ساخته شده API برای توسعه افزونه ها در زبان C#  در Microsoft Visual Studio  را دارد. مدل اطلاعات ساختمان از Revit می تواند به هر برنامه تجزیه و تحلیل ساختاری خروجی گرفته شود که امکان بارگیری داده های منبع را از یک فایل متنی فراهم می کند.

در این مقاله، تلفیق Autodesk Revit با برنامه اصلی IRA 2.0  (که توسط نویسندگان توسعه یافته) را بر اساس روش المان محدود  (FEM)  توصیف می کند.

شکل زیر روند انتقال داده ها را از Revit به برنامه تجزیه و تحلیل ساختاری IRA 2.0 نشان می دهد. پلاگین تمام پارامترهای مدل Revit  (هندسی، فیزیکی و منطقی) را از پایگاه داده می گیرد و آنها را به صورت یک فایل متنی می نویسد. یک برنامه مبدل ویژه از این فایل برای تبدیل تمام پارامترهای مورد نیاز به یک فرمت داده پشتیبانی می کند که توسط برنامه تجزیه و تحلیل ساختاری پشتیبانی می شود.

پایان قسمت اول

گردآورنده : مریم محمودی خواه

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*