Bim Learn آموزش بیم

درک و کاربرد BIM برای پروژه های ساختمانی

درک و کاربرد BIM برای پروژه های ساختمانی

با تصویب دولت انگلستان از مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM)  در پروژه های دولت از سال ۲۰۱۶، درک آن از یک ابزار مفید به یک ضرورت برای ارائه پروژه های ساختمانی از همه نوع تبدیل شده است.

در اینجا Glyn Shawcross، مدیر مهندسی و طراحی، ارائه دهنده راه حل های مهندسی Boulting Ltd، یکی از مقررات کلیدی لازم برای تبدیل شدن به BIM را توضیح می دهد.

BIM فرآیند ایجاد و مدیریت اطلاعات و اطلاعات مربوط به یک پروژه ساختمانی است، برای تولید یک مدل اطلاعات ساختمان که می تواند شامل یک شرح دیجیتالی از هر دارایی باشد.

بر اساس مدل سازی ۳D ، BIM شامل اطلاعات پشت مدل است. علاوه بر مزایای یک مدل سه بعدی، مانند هماهنگی فیزیکی، BIM می تواند داده ها را در سطح مورد نیاز به دست آورد و آن را در دسترس همه طرف های مرتبط قرار دهد.

یک فرایند همکاری، تولید مدل احتمالا به صورت خودکار و به طور دستی در طول فرایند طراحی و ساخت بهبود می یابد. با افزایش جزئیات و دقت به عنوان پروژه پیشرفت می کند، دارایی نهایی BIM به مشتری در پایان پروژه تحویل داده می شود و در طول عمر ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

آگهی

) به طور مستقیم از ارائه دهنده قرارداد مطمئن ترین صنعت ساخت و ساز برای تمام نیازهای قرارداد خود در فروشگاه آنلاین ما (

هزینه عملیات و نگهداری ساختمان ها و تسهیلات می تواند تا ۸۵٪ از کل هزینه های ساختمان را تامین کند. یک نمایش مجازی دقیق از یک ساختمان و داده های دارایی آن حتی پس از پایان مرحله ساخت و ساز، می تواند زمینه ای برای پیدا کردن و تحقق مناطق احتمالی صرفه جویی در هزینه باشد.

استانداردها و اصول BIM

الزامات BIM Level 2  توسط PAS 1192-2:2013  و شریک آن، PAS 1192-3:2014 تعیین شده است، که به مدیران دارایی در مورد ادغام، مدیریت اطلاعات، مدیریت دارایی و ساخت نهایی ساختمان کمک می کند.

هر دو استاندارد، مربوط به دارایی های ساختمان و زیرساخت هستند و بر اساس قوانین موجود، BS 1192:2007 و A2: 2016، که باعث ایجاد همکاری تولید اطلاعات معماری، مهندسی و ساخت و ساز می شوند را اعمال می کند.

PAS1192-2: 2013 و PAS1192-3: 2014 راهنمایی هایی در مورد چگونگی بیان اطلاعات در مدل ها، به عنوان موارد مورد نیاز در سطح دو BIM و بالاتر را ارائه می دهند. اطلاعات بیان شده باید به جای اینکه استخراج را با مشکل مواجه کند، منطقی، قابل مشاهده و در دسترس برای تجزیه و تحلیل و استفاده توسط تیم پروژه باشد.

مدل های با کیفیت خوب تولید شده توسط Level 2 BIM به طور موثری، به اشتراک گذاری، تجزیه و تحلیل و استفاده مجدد از اطلاعات را با فراهم آوردن نمایش بصری بهتر از طراحی و ساخت، که می تواند برای اطلاع رسانی تصمیم گیری استفاده شود، تسهیل می کند.

به عنوان مثال، نرم افزار لایه بندی (layering) می تواند مدل های متعدد را به یکدیگر متصل کند تا ببینند که چگونه با یکدیگر سازگار می شوند و هر گونه درگیری را می توان قبل از ساختن و صرفه جویی در زمان و پول، شناسایی و مدیریت کرد.

در حال حاضر اکثر پروژه های ساخت و ساز با چندین مدل پشتیبانی می شوند، هرچند هنگامی که سطح BIM در سطح سه قرار می گیرد، هر بخش درگیر و مرتبط، از همان مدل استفاده می کند که باید از cloud کاملا قابل دسترسی باشد. داده های ذخیره شده در cloud میتواند مسائل مربوط به مالکیت معنوی را که مشارکت کنندگان باید از آن آگاهی داشته باشند، بالا ببرد.

مقررات همچنین موارد عملی را در هنگام انتخاب BIM به عنوان یک ابزار مدیریت پروژه در نظر می گیرند. مدل ها باید جزئیات دقیق را برای حمایت از هدف خود حفظ کنند.

در مرحله اول هر پروژه BIM، یک طرح اجرایی BIM باید تدوین شود. در میان چیزهای دیگر مشخص است که از نرم افزار استفاده می شود، مسئولیت تشخیص برخورد و سطح جزئیات به شدت مورد نیاز است. اطمینان از سطح دقیق جزئیات به این معنی است که بخش های مرتبط، هر کدام از اطلاعات مورد نیاز را بدون نیاز به افزایش هزینه کلی فرآیند BIM، در اختیار داشته باشند.

مدل BIM باید مترقی و روان باشد. یک اصل مهم که توسط PAS1192-2: 2013 تعیین شده است این است که به عنوان یک پروژه پیشرفت کند و اطلاعات رشد کنند، مدل اطلاعات برای طراحی و ساخت و ساز مناسب باشد و در نهایت آنچه که ساخته شده است را نشان دهد.

استفاده از BIM باید به طور مستمر مورد ارزیابی قرار گیرد، به عنوان مقررات تاکید می کند که مدل ها لزوما بهترین روش برای انتقال اطلاعات نیستند. اگر پروژه ساده باشد، یک برنامه یا فرمت دیگر می تواند همان سود را با هزینه کمتر فراهم کند.

مدیریت BIM

از آنجا که یک مدل یک منبع اطلاعاتی است، حاکمیت و جهت گیری در هنگام تولید و مدیریت یک دارایی BIM مهم است، همانند هنگام تهیه گزارش یا کامپایل اسناد فنی یا نقشه ها.

مدیر BIM باید منصوب شود و مسئول اجرای BIM و روش های ساخت دیجیتال در طول کل چرخه حیات پروژه است. آنها تغییرات رو به جلو را انجام خواهند داد تا اطمینان حاصل شود مشتری، اپراتور، پیمانکاران و تامین کنندگان قادر خواهد بود بیشتر از فناوری، افراد، فرآیندها و سیاست های موجود استفاده کند.

یک مدیر BIM با تجربه، هم برای اجرای صحیح و نتایج برجسته و هم از نظر ساخت نهایی و دارایی BIM ضروری است. Boulting دارای تجربه و تخصص فراوان است، هم در پیاده سازی و هم در اجرای پروژه های BIM، و همچنین مطمئن از استانداردهای بالا، که مشتریان، مهندسین و تامین کنندگان از آن بهره مند شوند.

اسناد اولیه مانند الزامات اطلاعات کارفرما و طرح اجرایی BIM برای تولید محصول موثر و ضروری است. علاوه بر مدل نهایی، یکی از مهمترین خروجی ها رکورد دقیق اطلاعات پروژه است که سپس برای حمایت از ساختار ساخته شده در طول عملیات استفاده می شود.

صرف نظر از این که آیا پروژه فعلی استفاده از BIM را اعطا می کند، اطمینان از اینکه کسب و کار شما BIM فعال است و همچنین مقررات درست شناسایی و درک می شوند در اقلیم مدرن ضروری است. علاوه بر گسترش دامنه کار آتی، درک کامل، اطمینان حاصل خواهد کرد که بهترین سرویس برای هر مشتری، پیمانکار و سازنده در هر پروژه ارائه شده است.

گردآورنده : مریم محمودی خواه

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*