Bim Learn آموزش بیم

در سال ۲۰۱۹ چگونه BIM تکامل خواهد یافت؟

در سال ۲۰۱۹ چگونه BIM تکامل خواهد یافت؟

استیو کوپر، مدیر ارشد ساخت و مهندسی Oracle ، متخصص BIM، در رابطه با چگونگی تکامل یافتن مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) در سال ۲۰۱۹، بحث می کند.

بر طبق گزارش تحقیقات بازار (Zion) پیش بینی می کند که بازار، برای مدل سازی اطلاعات مدل سازی BIM) ) تا سال ۲۰۲۲ به  ۱۰/۳۶ میلیارد دلار برسد. سایر دولت ها استفاده از BIM را در سراسر پروژه های زیربنایی در سراسر اروپا و فراتر از آن برای ساده سازی پروژه های بزرگ توسعه داده اند. برای تیم های تحویل پروژه، BIM می تواند به افزایش بهره وری کمک کند و همچنین برای کارفرماها، می تواند نظارت بیشتری بر اجرای پروژه، کاهش ریسک خطر و انتقال راحت دارایی ساخته شده را ارائه دهد.

علاوه بر این، کسب و کارهای بیشتری به دنبال ایجاد یک محیط داده مشترک (CDE) در یک پروژه یا سازمان هستند. CDE همکاری قوی و ایمن را فراهم می کند و visibility را در بین تیم ها به منظور بهبود معیار، کنترل کیفیت، کاهش خطر و انتقال دارایی را در میان دیگر مناطق، افزایش می دهد.

پذیرش افزایش این ابزارها تنها در یک صنعت که در حال تبدیل شدن به دیجیتال است را تشویق می کند، اما یک چالش اساسی وجود دارد. از افراد تصادفی که در تیم های مختلف در یک پروژه کار می کنند بپرسید که BIM چیست و شما احتمالا چندین پاسخ مختلف را دریافت خواهید کرد. از آنها سؤال کنید که CDE چیست و مجددا، طیف وسیعی از پاسخ ها وجود خواهد داشت. این فقدان استانداردسازی و سازگاری یک مشکل بزرگ است که صنعت ساخت و ساز باید به آن بپردازد، به ویژه اگر ما بتوانیم بر روی نوآوری های فن آوری اطلاعات متمرکز وارد بازار شویم.

سردرگمی در مورد BIM معروف است و اطلاعات نادرست می تواند به عنوان یک مانع برای پذیرش گسترده تر در صنعت و برای همه تیم ها در یک پروژه عمل کند. بعضی ها فکر می کنند که این صرفا یک تکنولوژی می باشد و یا فقط به طراحی سه بعدی اشاره دارد (هر چند مدل های ۳D در واقع هسته BIM هستند). با این حال، دیگران بر این باورند که این تنها در پروژه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

 

واقعیت این است که BIM باید درسبک جدید مورد توجه قرار گیرد. فعال کردن یک فرآیند مشترک collaborative BIM برای همه تیم ها  (با استفاده از یک پلت فرم CDE  ) می تواند تمام جزئیات پروژه، ارتباطات، اطلاعات و داده ها را در یک مکان قرار دهد. اما اگر روند متوقف شود یا قطع شود، شما در نهایت با مسائل نسخه سازی، تکثیر، زمان هدر رفته، همکاری محدود و عدم شفافیت مواجه خواهید شد و اگر هدف شما این باشد، قطعا به یک digital twin دست پیدا نمی کنید.

اگر ما اکنون از BIM و CDE در سراسر سازمان ها یا پروژه ها استفاده نمی کنیم، چگونه می توانیم از اطلاعات جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها از اطلاعات هوش مصنوعی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، سنسورها و فن آوری های دیگر که باعث ساخت و ساز دقیق تر می شوند، سود ببریم؟

اول و مهمتر از همه این است که، ما باید بتوانیم به داده ها اعتماد کنیم. داده های غنی گسترش داده شده توسط این نوآوری و فناوری جدید را می توان از طریق روش های مختلفی مانند کمک به شناسایی و مدیریت مشکلات، قبل از اینکه بیش از حد به چالش کشیده شوند همچنین پیش بینی برنامه های ساخت و ساز براساس تغییرات برنامه و انحرافات؛ ایجاد یک محیط امن و ایمن برای کارگران و همچنین ارائه دیدگاه بیش از دارایی ها و متریال، استفاده کرد.

همه اینها کمک می کنند تا با مسائل مربوط به صنعت از جمله بهره وری، پروژه هایی که بیش از بودجه، برنامه ریزی شده است و نیز کنترل کیفیت، به طور سنتی مبارزه کنید.

در کل، در مورد انواع راه حل های BIM برای استفاده، اینکه چه CDE باید باشد و یا برای آنها در نظر گرفته شده است، نیاز به آموزش بهتر وجود دارد. تقاضا برای CDE بسته به اینکه آیا برای یک پروژه یا برای مالک / سازمان است، متفاوت است.

راه حل های BIM مدرن باید بهم متصل شوند و باید امنیت و گواهینامه های لازم برای تأیید اعتماد به کاربران را فراهم کنند. ما باید از برنامه های کمتری در پروژه های BIM استفاده کنیم تا داده ها را بهتر مدیریت کنیم و اطمینان بیشتری در انتقال داده ها وجود داشته باشد. در برخی موارد، هدف ممکن است منجر به ایجاد یک digital twin  شود که قابل اعتماد است و برای کل پروژه آن را شرح می دهد.

این ویژگیها با هم ترکیب میشوند و می توانند استفاده گسترده و بهتری از BIM را در میان پیمانکاران در سراسر صنعت و همچنین یک دیدگاه آگاهانه درباره آنچه CDE باید باشد را تشویق کنند. این، به نوبه خود، می تواند سود بیشتری برای پروژه و صاحبان آن فراهم کند.

گردآورنده : مریم محمودی خواه

 

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*