Bim Learn

طراحی bim در مقابل طراحی دو بعدی قدیمی

طراحی bim در مقابل طراحی دو بعدی قدیمی : پیشرفت‌های تکنولوژیکی در مقابل معضل قدیمی قرار می گیرند. کدام یک بهتر است ؟ خوب ، در مورد طراحی BIM در برابر بحث طراحی ۲ بعدی قدیمی.

پیشرفت‌های تکنولوژیکی در مقابل معضل قدیمی قرار می گیرند. کدام یک بهتر است ? خوب , در مورد طراحی BIM در مقابل بحث طراحی ۲ بعدی قدیمی , حتی سنت گرایان برای منافع مشهود طراحی BIM با استفاده از خدمات معماری CAD رای می‌دهند . از آنجا که چندین لایه از مزایای طراحی BIM آشکار شده‌اند , راه پیش رو به جلو روشن‌تر می‌شود . تعیین اینکه چگونه و چرا طراحی BIM یک روش مطلوب‌تر است می‌تواند برای افزایش سود در صنعت AEC ( معماری , مهندسی و ساخت‌وساز ) حیاتی باشد .

اول ، منظور ما از طراحی BIM چیست ؟

یک فرآیند هوشمند مبتنی بر مدل d3 , مدل‌سازی اطلاعات ساختمان , یا bim , بینش و ابزارهایی برای متخصصان aec ایجاد می‌کند تا بتوانند ساختمان‌ها و زیرساخت را طراحی کنند , در حالی که داده ( اطلاعات ) را به مدل‌ها برای استفاده در ادامه فرآیند اضافه می‌کنند . فرآیند bim شامل ایجاد , تکامل و نظارت بر نمایش دیجیتالی جنبه‌های فیزیکی و عملکردی طراحی ساختمان است . این فرآیند از طریق تولید فایل‌های bim حاوی مقادیر زیادی از داده قادر به مشاهده , تغییر یا انتقال به همه سهامداران پروژه است . نرم‌افزار bim می‌تواند برای طراحی آب , فاضلاب , برق , گاز , تاسیسات ارتباطی و همچنین جاده‌ها , پل‌ها , تونل‌ها و غیره مورد استفاده قرار گیرد . از آنجا که فرآیند bim گستره وسیعی از عملکردها را پوشش می‌دهد , مزایای آن بسیارند .

مزایای طراحی bim

بهبود کیفیت – در هر زمان معین از فرآیند طراحی , bim میزان قابل‌توجهی از انعطاف‌پذیری را ممکن می‌سازد . طراحی را می‌توان به طور کامل بررسی و تغییر داد . زمان هماهنگی و بررسی دستی به حداقل رسانده و اجازه تکمیل وظایف دیگر را می‌دهد .

افزایش سرعت – طراحی و ارائه مدارک  می‌تواند همزمان با استفاده از فرآیند bim انجام شود . بنابراین , زمان‌بندی‌ها , نمودارها , نقشه‌ها , برآوردها , مهندسی ارزش , برنامه‌ریزی و سایر اشکال ارتباطی ایجاد می‌شوند در حالی که فرآیند طراحی در حال انجام است .

کاهش هزینه‌ها – تیم‌های فنی کوچک‌تر می‌توانند کاری را  که قبلا ً توسط تیم‌های بزرگ‌تر انجام میشده، انجام دهند و منجر به کاهش خطا و هزینه کم‌تر شدند . به دلیل کیفیت اسناد و برنامه‌ریزی موثر بیشتر ، زمان و پول در فرآیندها صرفه‌جویی می‌شود .

و حالا , طراحی دو‌بعدی چیست ?

عناصر طراحی در طراحی ۲ بعدی ، همانطور که عنوان نشان می‌دهد ، تنها در دو بعد ، طول و عرض تصویر شده‌اند . اسناد مربوط به طراحی ۲ بعدی از پلان کف ، نما و سکشن تشکیل شده‌است .

پلان کف شامل طرح کلی ساختمان ، اتاق ، عناصر ساختاری ( دیوارها ، و غیره ) ، مبلمان ، ابعاد ، ارتفاع ، بازشوها ( درها ، پنجره‌ها ) ، همه به مقیاس و همانطور که از بالا دیده می‌شوند ، رسم می شوند . fixtures مانند sinks ، گرم‌کن‌های آبی ، کوره‌ها ، و غیره نیز ممکن است شامل یادداشت برای ساخت نیز باشند . طرح‌های کف برای ساخت نماها و سکشن ها مورد نیاز هستند .

سکشن یک نقاشی دوبعدی از چیزی است که ساختمان به نظر می‌رسد که به صورت عمودی در وسط قرار گرفته تا نمای داخلی را آشکار کند . این می‌تواند مراحل ، درها ، پنجره‌ها و غیره را نشان دهد .طراحی سکشن و پلان کف از یک مقیاس هستند.

نما وابسته به نقطه دید مناسب است . نوعا , نماهای جلو , نماهای عقب , چپ و راست وجود دارند . نما شامل خطوط بخش کف , عناصر ساختاری قابل‌مشاهده مانند درها , پنجره‌ها , بالکن‌ها , دیوارها , مبلمان و حتی گیاهان است .

مزایای طراحی ۲ بعدی

هنگامی که طراحی از طرح‌های کاغذ سنتی گرفته تا طرح های دیجیتالی دو بعدی ، اسکیس ها و طراحی ساده‌تر و سریع‌تر شد تا تولید و به اشتراک گذاشته شود. کار کردن روی یک مقیاس جهانی به طور فزاینده‌ای ساده‌تر و موثرتر شد .

معایب طراحی ۲ بعدی

طراحی در ۲ بعد،  به دلیل ماهیت آن محدود است و طراحی‌ها نمی‌توانند به طور کامل محدوده وسیعی از گزینه‌های طراحی را به درستی مورد بررسی قرار دهند . اطلاعات یا داده‌های محدود می‌توانند در طرح ۲ بعدی گنجانده شوند .

بنابراین ، چگونه طراحی BIM با طراحی ۲ بعدی مقایسه می‌شود ؟ برخی از قسمت‌های کلیدی که در آن طراحی BIM بر روی طراحی ۲ بعدی طراحی می‌شود عبارتند از:

اطلاعات:

اطلاعات زیادی در دسترس وجود دارد ، از قبیل تصاویر هوایی ، ارتفاعات دیجیتال و اسکن لیزری ساختارهای موجود ، با طراحی BIM که می‌تواند در یک مدل گردآوری‌شده و در یک مدل به اشتراک گذاشته شود، برخلاف هر چیزی که طراحی های ۲ بعدی منتقل می‌کنند .

دوباره‌کاری کم‌تر:

کار بر روی یک مدل مشترک به این معنی است که دوباره‌کاری و تکرار ترسیم‌های کم‌تر وجود دارد . با اطلاعات بیشتر نسبت به یک طراحی ۲ بعدی ، هر رشته می‌تواند تفسیر کند و به پروژه در طراحی BIM متصل شود . با ابزارهای سریع‌تر ، طراحی BIM یک پایگاه‌داده را قادر می‌سازد تا میزبانی شود که به سهامداران کمک می‌کند بدانند که چه زمانی تغییرات و یا به روز رسانی ‌ها، به حداقل رساندن دوباره‌کاری ، کمک می‌کند .

افزایش هم‌کاری :

با یک گردش کار دیجیتالی , عملکردهای بیشتری نسبت به طراحی bim راحت‌تر با طراحی bim هم‌کاری می‌کنند . بسیاری از این عملکردها در ابر ,۳۶۰ bim / هم‌کاری برای revit تولید می‌شود که یکی از راه‌حل‌ها است . ورودی در تغییرات پروژه را می‌توان مورد بازبینی و ملاحظه همه سهامداران و افزایش هم‌کاری دانست .

Visualisation دقیق:

نماها از یک پروژه در شرایط نوری مختلف و محاسبه عملکرد انرژی ساختمان با ابزارهای شبیه‌سازی در طراحی BIM فعال هستند . تحلیل و مدل‌سازی بیشتری را می‌توان برای طراحی موثر پروژه انجام داد . رندر ها به راحتی در ۳ بعدی برای اهداف بازاریابی و کسب تاییدیه به وجود می‌آیند .

بهبود وضوح تداخلات:

عناصر از رشته‌های مختلف می‌توانند در برخی نقاط با هم برخورد کنند، برای مثال یک مجرای الکتریکی که به درون یک لوله و یا یک تیر برخورد می‌کند . با طراحی BIM ، برخوردها در مرحله اولیه شناسایی می‌شوند و درگیری‌های محلی کاهش می‌یابند . این روش طراحی همچنین به حصول اطمینان از مناسب بودن مولفه‌های پیش‌ساخته در فضاهای طراحی‌شده قبلی کمک می‌کند .

فرآیند مناسب:

طراحی bim فرآیند طراحی را قادر می‌سازد تا هماهنگ و در ترتیب درست , با متریال و منابع مناسب برای کارایی بیشتر هماهنگ شود .

کار کردن سریع‌تر:

از آنجا که فرآیند طراحی BIM شامل به اشتراک گذاری پلان ها ، سکشن ها ، ارتفاعات و گزارش و به روز رسانی با کل تیم پروژه است ، فرآیند طراحی کلی سریع‌تر از یک روش طراحی ۲ بعدی می‌شود .

دسترسی‌پذیری آسان:

مدل طراحی BIM به یک پایگاه‌داده بزرگ متصل می‌شود که می‌تواند در ابر پشیبانی شود . استفاده از نرم‌افزار ۳۶۰ BIM این اطلاعات را قادر می‌سازد که در هر دستگاه ، از هر مکانی ، قابل‌دسترسی باشد .

ارتباط موثرتر :

با استفاده از طرح ۲ بعدی ، بسیاری از اسناد جداگانه برای رسیدن به یک نمای کامل از پروژه مورد نیاز هستند . با طراحی BIM ، همه اسناد به یک نما هستند ، که اجازه ارتباط بهتر را می‌دهد .

در نهایت , خدمات cad و خدمات bim در طول مسیر طراحی موثر هستند , اما مزایای خدمات bim عالی تر از آن هستند که نادیده گرفته شوند . با در دسترس بودن آسان خدمات مشاوره bim فراساحلی , هم طراحی bim و هم مشاور می‌تواند به راحتی , با اطمینان و با هزینه سود آوری خریداری شود .

گردآورنده : محمد پاک نظر

 

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*