Bim Learn

عملکرد BIM

عملکرد BIM : استفاده از BIM در مرحله عملیاتی چرخه عمر ساختمان ، که به عنوان  مدیریت شناخته می‌شود ، از اهمیت اصلی برای صاحبان ساختمان است . پیاده‌سازی BIM در چرخه عمر یک پروژه ساخت‌وساز داده‌های دقیق برای مدیریت ساختمان را ادغام می‌کند و ارزش کسب‌وکار زیادی در فاز عملیاتی فراهم می‌کند . با BIM ، اکنون قادر به ثبت و مدیریت جزئیات کوچک ساختمان و استفاده از داده‌های مدل برای کنترل عملکرد سیستم‌ها هستیم . این حقیقت که نه تنها ساختمان بلکه سیستم‌ها به طور دقیق مستندسازی شده‌اند ، مدیریت ساختمان را به سطح بعدی می‌برد و مزایای قابل‌توجهی از نظر مدیریت مالی ارایه می‌دهد .

با توجه به مطالعه ” ارزش کسب‌وکار BIM برای مالکان ” , ۵۳ % از صاحبان بریتانیا اعلام می‌کنند که BIM ارزش بسیار بالایی در مدیریت تسهیلات دارد , در حالی که ۵۳ % از مالکان آمریکایی آن را دارای ارزش بسیار بالا می‌دانند .
همان مطالعه مزایای مدیریت ساختمان را لیست می‌کند : داده‌های کامل و دقیق که به طور مستقیم با نرم‌افزار گرافیکی BIMfm مرتبط هستند تا داده‌های عملکرد زمان واقعی را به عنوان مدل ساخته‌شده برای مدیریت برنامه‌ریزی‌شده مدیریت یکپارچه در مدل , برنامه‌ریزی دقیق , هدف‌گذاری و بودجه‌بندی برای تغییرات قوی , مدیریت فضای تکراری , حذف کنند .

علاوه بر این ، برخی از فرصت‌های بزرگ در مدیریت وجود دارد :

هزینه عملیاتی : BIM ابزار را برای پیش‌بینی هزینه عملیات و حفظ تسهیلاتی که عملکرد مالی آن‌ها را بهبود می‌بخشد فراهم می‌کند . مدل رقومی به عنوان پایه‌ای برای مدیریت ساختمان عمل می‌کند .

تصمیم‌گیری : مدل BIM می‌تواند برای ارائه اطلاعات و یک پایگاه‌داده برای تحلیل و ارزیابی تخصیص داده شود . مدل‌های fm می‌توانند با کنترل‌های سیستم ساختمان برای نظارت بر عملکرد ساختمان در زمان واقعی تلفیق شوند .

مدیریت فضا : محاسبات اتاق و مساحت در مدل BIM می‌تواند به عنوان پایه‌ای برای مدیریت فضای کارا استفاده شود . متخصصان می‌توانند داده‌های هر فضا را مطالعه و تحلیل کنند و به کاهش‌های قابل‌توجهی در هزینه‌های املاک دست یابند .

استفاده بهینه از انرژی : مدل‌های BIM می‌تواند برای مقایسه جایگزین‌های مختلف در ارتباط با مصرف کارآمد انرژی استفاده شود . BIM یک ابزار عالی برای بهینه‌سازی عملکرد است که به کاهش اثرات زیست‌محیطی و هزینه‌های عملیاتی کمک می‌کند .

گردآورنده : محمد پاک نظر

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*