Home / مقالات / مبانی پایه BIM چیست

مبانی پایه BIM چیست

مبانی پایه BIM چیست ؟

مبانی پایه BIM : مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) یک روش مدل محور است ؛ که اعتبار و هماهنگی دانش در مورد یک پروژه ساختمان در سراسر برنامه ریزی، طراحی، ساخت و ساز و عملیات ارائه می شود .

وقتی این رویکرد متقابل ، بین رشته ای بهینه شده است ، می تواند عملیات سازمان را بهبود بخشد .

مبانی پایه BIM طراحان ، پیمانکاران و صاحبان آن را با یک فرآیند برای بهبود تصمیم گیری ، کیفیت و به موقع بودن فراهم می کنند .

در هسته این روش BIM مدل های محوری (مدل های هندسی و داده ای) که از اجرای پروژه ها پشتیبانی می کنند ، و مدیریت چرخه زندگی مدل های محوری هستند .

این گردش کار ،روش برای ایجاد غنی از اطلاعات کاربردی و هندسه ، تحویل یکپارچه و یک فرایند مبتنی بر مدل برای توسعه پروژه ها از برنامه ریزی از طریق عملیات و مراحل چرخه عمر مدیریت را تعیین می کند .

BIM را می توان از طریق تکنولوژی ، فرایندها (حاکمیت آن از طریق استاندارد سازی) و افراد تعریف کرد .

سیستم تکنولوژی در فرایندهای ایجاد ، ذخیره سازی و استفاده از مدل ها متمرکز است .

با فرایندها ، موفقیت BIM نیاز به تمام سهامداران در اکوسیستم پروژه دارد که یک سری از مراحل ، هر دو به عنوان افراد و به عنوان یک تیم را درک کند .

در نهایت ، کاربران این تکنیک ها و تکنولوژی های جدید برای بهبود روند طراحی خود ، با موفقیت ادغام هر دو هندسه و داده ها متعهد هستند .

برای دستیابی به این شیوه ها در این محیط جدید ، یک کسب و کار نیاز به ایجاد اساسی دارد ، چه با تغییر در نحوه عمل ، چه با حرکت به یک بازار جدید و یا با تغییر روش های عملی آن .

در این قسمت نیاز به هماهنگی با فعالیت های سازمان مربوط به آن ، مردم ، فرایندها و فن آوری با استراتژی و دیدگاه کسب و کار خود دارد .

از طریق همکاری و مدیریت داده ها در طول چرخه زندگی ، به اشتراک گذاری اطلاعات به طور موثر می تواند ادغام بهتر و قابلیت همکاری در میان تمام سهامداران پروژه را پشتیبانی کند .

همراه با این داده ها امکان تجزیه و تحلیل یکپارچه را می دهد و با ایجاد این تجزیه و تحلیل ها به راحتی قابل دسترسی است ، مشتقات این گردش کار مدل محور می تواند درک بهتر از طراحی ، فرصت ها و پیامدهای تصمیم گیری را فراهم کند .

با در دسترس بودن داده های مبتنی بر هندسه معتبر، ۲D ، ۳D  (تجسم، تشخیص برخورد)، ۴D (زمان)، ۵D (هزینه) و فراتر از آن ممکن است که گرفتن مزیت این قابلیت ها در حفظ و نگهداری شرکت های معماری امروزه در بازار ضروری است .

تغییر کار سازمان شما به سرعت و کارآمد تفاوت بین حفظ سهم بازار خود و گرفتن گام تکاملی بعدی به جلو خواهد بود .

 

نویسنده و مترجم : محمد پاک نظر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *