Bim Learn

مبانی ۴D BIM چیست ؟

۴D BIM  چیست ؟

صنعت ساخت و ساز به سمت انقلاب BIM در مقیاس جهانی حرکت می کند. دلایل پذیرش در سراسر جهان روشن است، تجسم بهبود یافته و ارتباط مفهوم طراحی، عناصر ساخت و ساز دقیق تر و واضح تر، تخمین مقادیر سریع تر، بهبود هماهنگی و تشخیص برخورد، صرفه جویی در هزینه، صرفه جویی در وقت و بسیاری دیگر از خروجی های بهبود یافته است.

با این حال ، بسیاری از شرکت‌هایAEC  قابلیت‌های BIM  را برای فعالیت‌های پیش از ساخت‌وساز و پیش ساخته بدون کاربرد زیاد در کارگاه و کارهای ساخت‌وساز ، به کار می‌گیرند.

بر خلاف  ۳D BIM ، اضافه کردن زمان ، هزینه و عوامل دیگر باعث ایجاد یک ” شکاف ” در شکل متغیرهای غیر منتظره می‌شود که مانع از اتخاذ گسترده فن‌آوری در صنعت AEC  می‌شون.  مور بیان می‌کند که دلیل این امر این است که طرفداران تکنولوژی( پذیرندگان اولیه) و پراگماتیست ها( اکثریت اولیه) انتظارات بسیار متفاوتی دارند .

bimlean

برای برطرف کردن این “شکاف”، شناسایی این شکاف های کلیدی دانش ضروری است تا بتوان تکنولوژی BIM را برای باز کردن فرصت ها در بهره وری و بهبود جریان کار در صنعت AEC بکار برد.
به همین ترتیب، سطح بالاتری از ادغام BIM توسط موسسات تکنولوژیکی و پژوهشی پیشنهاد شده است. درنتیجه  این محدوده های غیر متمرکز و ناشناس توسط بعضی از شرکتها در سراسر جهان از ۴D (زمان) تا ۵D (هزینه) و ۶D (مدیریت تسهیلات) مورد بررسی قرار گرفته است .
در سطح ۴D BIM ، شامل افزودن زمان به عنوان متغیر به عنصر مدل، در نهایت ساخت شبیه سازی دوره ساخت امکان پذیر است. در سطح سازمانی، ۴D BIM  تحت تاثیر بسیاری از متغیرهای دیگر قرار می گیرد که با مفهوم زمان درگیر هستند. شرکت هایی که ۴D BIM را در بر می گیرند، آمادگی خود را برای انقلاب روش های برنامه ریزی، توالی ساخت بحرانی، تحویل مصالح، استفاده از فضای سایت، گزارش پیشرفت پروژه، برنامه های پیش رو و موارد دیگر خواهند داشت .

تفاوت های بین برنامه ریزی پروژه و ۴D BIM

برنامه ریزی پروژه توالی های ساخت منطقی پروژه و ارتباطات عوامل بحرانی مانند تعهدات قراردادی، زمان، پول و منابع را با هم به اشتراک می گذارد تا بتواند پروژه را به شیوه ای کنترل شده و مقرون به صرفه تحویل دهد. با این حال، پروژه های بزرگ معمولا دوره های ارسال کوتاه را دارند، بنابراین زمان و تلاش محدودی برای سرمایه گذاری و ایجاد یک برنامه پایه به خوبی تعریف شده وجود دارد. در نتیجه، تفاوت های خیره کننده و تداخلات فیزیکی و برنامه ای نسبت به برنامه پایه به دلیل اثر متقابل عدم قطعیت در جریان کار، مواد، محل کار، محل و شرایط دیگر توالی های ساخت و ساز واقعی نشان می دهد.

از آنجایی که اکثر پروژه های ساخت و ساز از مدل های ۳D برای بهره گیری از مزایای BIM استفاده می کنند، گام بعدی برای کشف مزایایی که BIM ارائه می دهد، ترکیب رشته های مختلف است. ۴D BIM باعث تغییر چشم انداز برنامه ریزی و بهبود مدیریت پروژه با افزایش دیدگاه جریان های کاری و ایجاد یک پلت فرم متحد برای تبادل اطلاعات می شود. یافته های تجربی برنامه های کارگاهی به تیم ها و برنامه ریزان پروژه اجازه می دهد تا مناطق بحرانی و درگیری های پیش بینی نشده در مراحل اولیه را شناسایی کنند. پس از شناسایی این مسائل، برنامه پایه را می توان برای ایجاد یک شواهد جامع برای حمایت از طرح ساخت و ساز اصلاح کرد. چنین برنامه ای نیز می تواند به منظور ادعای دغدغه های ساخت و ساز غیرقابل پیش بینی مورد استفاده قرار گیرد.

ابزار ۴D BIM فراتر از مراحل اولیه برنامه ریزی است. به منظور استفاده از مزایای BIM ، شرکت ها بایستی BIM را به عملکردشان در کسب و کار با سرعت تدریجی و در عین حال پیوسته یا ریسک پشت سر گذاشتن رقبای خود متصل کنند. یکی از چالش های اساسی ۴D BIM در استفاده از ابزارهایی است که منافع ملموس را به وجود می آورند که هماهنگی MEP در پروژه های پیچیده را ارتقا می دهند یا بهبود می بخشد. شبیه سازی مساحت ساختمان های پر تحرک و یا فعالیت های بحرانی مرتبط با خدمات MEP فرصت هایی را برای شناسایی درگیری ها، مشکلات نصب و سایر مسائل پیش بینی نشده ایجاد می کند که می تواند با هزینه های پایین تر حل شود .

نحوه استفاده از  ۴D BIM به طور موثر در پروژه های شما

تأیید صحت برنامه و توالی ساخت

شبیه سازی برنامه پایه، برنامه ریزان و تیم ساخت و ساز را قادر می سازد تا پیگیری ساختار برنامه ریزی شده در سایت های بحرانی یا محدود را بدون ایجاد اختلافات رخ دهد. تیم های پروژه باید از شبیه سازی ها برای شناسایی مشکلات پیش از فعالیت های ساختمانی استفاده کنند، در صورتی که چنین مسائلی برای حل و فصل آسان تر و ارزان تر باشند .

برنامه ریزی استفاده از سایت

شبیه سازی ساخت و ساز ۴D به تیم پروژه ها در ارزیابی استفاده از فضاهای سایت مانند محل تأسیسات موقت و دائمی در محل در مراحل مختلف فازهای ساخت پروژه کمک می کند. این امر بوسیله تولید یک نمای کلی بصری از روند ساخت و ساز، راه اندازی ماشین آلات سنگین، مسیرهای وسیله نقلیه و عابر پیاده، تحویل مواد و مکان های ذخیره سازی، پشتیبانی از ساخت و ساز، دسترسی به سایت، چندین قرارداد انبارداری و برنامه های ایمنی ساخته شده است.

برنامه ریزی و مدیریت مصالح

هنگامی که مدل های مختلف پروژه مانند معماری، سازه و تاسیسات و همچنین برنامه های کاری مربوطه به همدیگر مرتبط شده اند، تأیید مصالح و دستورالعمل برای ساخت مصالح می تواند به عنوان ابزار بصری برای ارتباطات و ارتباط آنها با پیشرفت ساخت و ساز به کار گرفته شود. پیش نیازهایی مانند ساخت و ساز، تحویل مواد، مکان ذخیره سازی و یا دلایل دیگر می تواند به وضوح در شبیه سازی نشان داده شود تا مشخص شود که این پیش شرط ها باید بر اساس برنامه ای برای فعالیت های ساخت و ساز انجام شود تا برنامه ریزی شده ادامه یابد .

وضوح گزارشات از پیشرفت و پیش بینی پروژه

تیم مدیریت پروژه می تواند گزارش پیشرفت پروژه با ۳D BIM، شبیه سازی مبتنی بر زمان ۴D و هزینه های ۵D بر اساس منحنی S یا منحنی S پیشرفت را ادغام کند. یک ضربه ناگهانی یا شبیه سازی کوتاه نیز می تواند به عنوان یک ابزار پیش بینی برای تکمیل برنامه پیشرفت مورد استفاده قرار گیرد، در نتیجه نمایش های بصری در بالای چندین صفحه نمودار میله ای در برنامه های پیشرفت سنتی به نمایش می گذارد.

تجسم تجزیه و تحلیل تاثیر

تغییر و عدم اطمینان صنعت ساخت و ساز را تعریف می کند. بنابراین، برنامه های تحت تاثیر قرار گرفته و به عنوان برنامه های ساخته شده معمولا برای حل اختلافات مورد استفاده قرار می گیرند. تجسم ۴D به عنوان منابع اضافی حمایت از تغییرات ساخت و ساز و تأخیر انجام خواهد شد. این منابع اطلاعاتی را می توان به صاحبان ساختمان ها ارائه کرد و همچنین به جزئیات بیشتر تحلیل داده شد .

پیاده سازی پروتکل های ۴D BIM پروتکل در فاز

درست همانطور که تکنولوژی ۳D BIM به سرعت در حال تغییر است، طراحان، مهندسان و مسئولان هماهنگی را تغییر می دهد، ۴D BIM همچنین نیاز به یک استراتژی در مراحل کار شرکت دارد. هر فاز باید متشکل از متصدیان مختلف باشد تا بتواند فرصت های ۴D BIM را برای ارتقای کل فرآیند ساخت و ساز فراهم سازد. پروتکل های کلیدی باید برای ایجاد یک درک مشترک در میان مدیران، برنامه ریزان، مهندسان و سرپرستان سایت ایجاد شود .

بهبود گردش کار و بهره وری

نرم افزارهای جدید ۳D و ۴D BIM نیازمند جریان های کاری و پروتکل های جدید است تا بتوان آنها را به صورت یکپارچه در تمام پروژه ها اجرا کرد. یک سیستم ساده و در عین حال پویا باید در اوایل پروژه اجرا شود تا ۴D BIM بتواند به راحتی و کارآمد توسط ادارات مختلف ادغام شود. به این ترتیب، تغییرات ظریف می تواند به سرعت درگیر شده و برای تجزیه و تحلیل فوری و بررسی آن شبیه سازی شود. این تلاش همچنین با حمایت دولت سنگارپور و تأکید بر بهبود بهره وری مطابقت دارد .

چرا استفاده از ۴D BIM شما را از رقابت خود جدا خواهد کرد

حرفه ای گری

برنامه ریزی یک برنامه زمانی دقیق تنها توسط برنامه ریزان با تجربه، مدیران پروژه و متخصصان شناخته شود. با این حال، نمای کلی بصری از برنامه پایه به صاحبان، مشاوران و رقبا نشان می دهد که یک تیم پروژه دارای تجربه، برای برنامه ریزی، پیش بینی جریان رویدادها، مهارت مدیریت برای کاهش ریسک و ارائه پروژه به موقع و مقرون به صرفه با شیوه شبیه سازی ۴D یک نمایش از نقاط عطف، رویدادها و تعهدات اصلی قراردادی را ایجاد می کند که اعتماد به نفس را ایجاد می کند و اطمینان از نتایج مورد نظر را فراهم می آورد .

ادغام در بخش های پروژه

تیم های مختلف پروژه می توانند به جای مشاهده صفحات بی شماری از میله های نمودارها یا نمودارهای گانت، با توجه به تجسم های زمان واقعی، نقشه ها را هماهنگ کنند و هماهنگ کنند. شبیه سازی ها یک ابزار قدرتمند ارتباطی می شوند که مهم ترین نقاط پروژه را برجسته می کند، طرح های ساخت و ساز و توالی را به وضوح نشان می دهد و تیم را قادر می سازد تا بر فعالیت های ساختمانی حیاتی برای تحویل پروژه در مدت زمان مشخصی تمرکز کند.

بهبود فرایندهای کار از طریق ادغام BIM Technology

فرایندهای ساختمانی جدید می تواند پیشنهادهای شبیه سازی شده را برای ایجاد زمینه های قوی تر برای متقاعد کردن صاحبان و مشاوران از مزایای قابل مشاهده و ملموس، به جای استفاده از صفحات بی شماری از گزارش ها و توالی های ساختمانی گام به گام سنتی فراهم کند. با توجه به فلسفه ساخت و ساز ناب، ساده سازی ضایعات را کاهش می دهد، در حالی که پیچیدگی هزینه های فراتر از مجموع بخش های منفرد را افزایش می دهد.

گزارش بهبود پیشرفت و تحویل

۴D BIM می تواند برای نشان دادن پیشرفت کل ساخت و ساز و شبیه سازی های واقعی، صاحبان و تیم ساخت و ساز را قادر به درک تفاوت بین وضعیت ساخت و ساز واقعی و برنامه ریزی شده نماید.

۴D BIM همچنین می تواند برای شبیه سازی ساخت و ساز مناطق حیاتی ساخت و ساز برای ایجاد اعتماد به نفس در تحویل پروژه و افزایش همکاری بین رشته های مختلف و پیمانکاران جزء را فراهم کند .

نویسنده: عبدالحسین چگنی

پژوهشگر و فعال در زمینه مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*