Bim Learn

بیم چیست(BIM) و چرا به بیم (BIM) نیازمندیم

بیم چیست(BIM) و چرا به بیم (BIM) نیازمندیم ؟

بیم چیست(BIM) : صنایع ساخت و ساز و معماری دسترسی به طیف وسیعی از راه حل های دیجیتالی برای کاهش هزینه ها ، تشویق همکاری و افزایش بهره وری دارد . مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) در حال حاضر یکپارچه سازی فرایند طراحی است و شرکت های تجاری که نادیده گرفتن نفوذ آن ها و مدل سازی پروژه های آنها را به خطر می اندازد .

 چرا مهم است؟

BIM – انقلابی در ساخت و ساز به حساب می آید .
BIM در حال حاضر بر اساس پروژه های دولتی در سراسر جهان از جمله کشورهایی مانند سنگاپور و انگلیس در حال افزایش و انجام می باشد ، BIM در حال تبدیل شدن به یک استاندارد صنعتی است که باعث ایجاد تغییر سریع در نحوه طراحی معماران می شود .

BIM یک محصول نرم افزاری نیست ، بلکه روش شناسی است که به دنبال پیوند دادن تمام بخش های طراحی و ساخت و ساز است ، تا اطمینان حاصل شود که هر گونه مشکلی را می توان قبل از اینکه پیمانکاران به مشکل بر بخورد و آن را انجام دهد برطرف شوند ، و بتوان از زمان و هزینه اضافه جلوگیری کرد .

یک سری مراحل برای اطمینان از هماهنگی در سراسر روند طراحی وجود دارد . از جمله آنها می توان به ویژگی های زیر اشاره کرد :
● تجسم – که چگونه می توان به پروژه ها  نگاه کرد و مطمئن شوید که آنها قابل اجرا هستند .
● هماهنگی -چگونگی آشکار سازی طراحی پس از شروع ساخت .
● همکاری – معماران، مدیران پروژه و پیمانکاران را با اطلاعات سازگار کار کنید .

مزایایBIM چیست؟

یکی از مزایای اصلی معرفی یک روش طراحی که همه را ازجمله مدیران پروژه ؛ پیمانکاران و توسعه دهندگان خلاص میکند و بسیار مفید است ، صرفه جویی در هزینه است .

در روزهای طراحی ۲D ، غیرممکن بود که به طور کامل تصویری از آنچه که پروژه تا زمانی که ساخته شدرا داشته باشیم و بتوانیم آن را تصور کنیم .

نه تنها پول را برای رفع هزینه می کنندبلکه زمان را نیز می گیرند که ۲ مورد بسیار حائز اهمیت درروند پروژه می باشد .

پیمانکاران راه حل های BIM را انتخاب می کنند ، زیرا می توانند طی یک قرارداد ۱۰ تا ۱۲ درصد هزینه صرفه جویی کنند که در پروژه های بزرگ یه مبلغ بسیار قابل توجه می باشد .

 

چرا  به BIM نیاز داریم؟

علاوه بر از دست رفتن مزایای همکاری و صرفه جویی در هزینه BIM ، BIM در پروژه های سراسر جهان مجاز است و با استفاده از این گزینه می توان به داشتن برگ برنده در پروژه ها اشاره کرد .

BIM در چندین سال گذشته در بسیاری از کشور ها  مورد تأیید قرار گرفته است و ما شاهد پذیرش اولیه BIM در حال رشد هستیم در حالیکه کسانی که تمایلی به تغییر دارند تلاش کرده اند رقابت را حفظ کنند .

ما شاهد یک روند مشابه در سراسر جهان هستیم . کسانی که اکنون BIM را اجرا می کنند احتمال بیشتری برای زنده ماندن و رشد در آینده دارند .

 

به دلیل مهم بودن یک روند بسیار با ارزش برای پیشرفت کردند در محیط های پروژه که امروزه با استفاده از نرم افزارها این ویژگی را می توان به بهترین نحو انجام داد .

 

نویسنده: محمد پاک نظر

 

بیم چیست(BIM)

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*