21 خرداد 1398
Home / مقالات / مدل سازی اطلاعات ساختمان(BIM)در فضای ابری

مدل سازی اطلاعات ساختمان(BIM)در فضای ابری

مدل سازی اطلاعات ساختمان(BIM)در فضای ابری :

مدل سازی اطلاعات ساختمان ( BIM ) در فضای ابری مفهومی است که بسیاری از متخصصان فناوری اطلاعات با آن آشنا هستند، ایجاد واقعی و استقرار یک فضای ابر خصوصی برای BIM مستلزم این است که هر دو سطح بالایی از مهارت های فناوری اطلاعات و همچنین مهارت های فن آوری BIM به صورت حرفه ای را داشته باشند.

مدل سازی اطلاعات ساختمان ( BIM ) در فضای ابری یکی از موضوعات مورد بحث امروز در فضای تکنولوژی است؛ به نظر می رسد همه این روزها از جمله مایکروسافت ، Autodesk ، آمازون، گوگل و اپل در حال توسعه راه حل های مبتنی بر فضای ابر هستند که قادر به انجام انواع کارها می باشد، اما سوالی که در این قسمت مطرح می شود این است که آیا فضای ابری میتواند مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) را ارائه دهد؟

طبقه بندی فضای ابری :

برای اینکه این موضوع را بتوان درک کرد، ابتدا باید در مورد فضای ابری یا ” The Cloudصحبت کنیم.

به زبان ساده آن را توضیح دهیم، فضای ابری به طور معمول به دو دسته عمده می گویند:

۱) ذخیره سازی مبتنی بر فضای ابری

۲) محاسبات مبتنی بر آن

بگذارید بگوییم شما یک پروژه را با Autodesk Revit انجام می دهید و فایل ها را در فضای ابری قرار می دهید. با این حال، شما هنوز نیاز به نرم افزار Revit  دارید تا بتوانید فایل هر را ویرایش کنید، اما نکته قابل توجه این می باشد که این ذخیره سازی مبتنی بر فضای ابری باشد.

تفاوت بین حافظه مبتنی بر فضای ابری و رایانه مبتنی بر فضای ابری:

با این حال، ذخیره سازی مبتنی بر فضای ابری دقیقا بر اساس محاسبات مبتنی بر ابر نیست همانطور که امروز تعریف شده است. زمانی که اکثر مردم در مورد “فضای ابری” در این روزها صحبت می کنند، به طور معمول  کارهایی که انجام می دهند “در ابر” هستند و یا محاسباتی که درون این فضای بسیار شگفت انگیز انجام میدهند.

به عبارت دیگر، یک کامپیوتر از راه دور متصل به اینترنت است که پردازش داده ها را برای شما انجام می دهد.

اگر هر دو اطلاعاتی که ما با آن کار میکنیم و برنامه هایی که نیاز به ویرایش داده ها دارند، در یک مکان قرار دهیم، در این هنگام دیگر نیاز به کپی کردن وجود ندارد، در حالیکه همه در نهایت همزمان با همان داده ها کار می کنند و یک مسئله بسیار مهمی که دراین قسمت برای ما پیش می آید این است که، کسی که در همان صحنه در برابر ما وجود ندارد و کنار ما نیست می تواند محاسبات مبتنی بر فضای ابری را ایجاد کند و در آن شراکت داشته باشد.

مزایا و معایب ذخیره سازی مبتنی برفضای ابری:

بزرگترین چالش با ذخیره سازی فضای ابری مبتنی بر آن است که برای کارکردن واقعی، شما باید کپی داده ها را با هر نسخه ای که ساخته شده است انجام دهید که این تغییرات برای پروژه های مقداری زمان بر است و باعث سخت تر شدن پروژه می شود تا هر نسخه بتواند باعث تغییر فایل اصلی شود.

اما هنگامی که شما سعی می کنید برنامه های کاربردی پیچیده تر مانند Revit یا AutoCAD را در این محیط کار کنید، کمی موضوع پیچیده تر و سخت تر می شود .

به این دلیل که در یک محیط محاسباتی مبتنی بر فضای ابری  کار می کنید، باید مفهوم کامپیوترهای مجازی را نیز معرفی کنید.

یک کامپیوتر مجازی به سادگی کامپیوتر مبتنی بر نرم افزار در حال اجرا بر روی یک کامپیوتر فیزیکی است. اما موضوعی که این مفهوم را جذاب می کند این است که شما می توانید بیش از یک کامپیوتر مجازی در یک محیط فیزیکی با استفاده از این تکنولوژی داشته باشید.

هنگامی که  کامپیوتر به درستی به اینترنت متصل می شود ، می توانید آن را از تقریبا هر دستگاهی که به اینترنت نیز متصل است دسترسی پیدا کنید . این موضوع اجازه می دهد تا شما به کنترل از راه دور از کامپیوتر مجازی از دستگاه دیگر داشته باشید. و باعث می شود همانطور که در دفتر کار در حال انجام پروژه های خود هستید با تیمی قدرتمند در سراسر دنیا پروژه های خود را پیش ببرید و آن هار ا انجام دهید اما یک سوالی برای ما پیش می آید ؛ این موضوع چگونه مسائل را در BIM حل می کند؟

فضای ابری خصوصی چیست؟

ابر خصوصی هنگامی که به درستی برای پشتیبانی از فناوری BIM خود برای حمل و نقل داده ها استفاده می شود، به BIM Cloud خصوصی یا PBC تبدیل می شود.

با PBC به شبکه و اینترنت متصل شده اید، اکنون می توانید به کامپیوتر مجازی در شبکه خود وصل شوید، به فایل ها در سرور خود دسترسی پیدا کنید و روی آنها کار کنید بدون آنکه آنها را دانلود کرده و یا حتی نیاز به نسخه ای از نرم افزار نصب شده در محلی خود داشته باشید. دستگاه همچنین این اجازه را به تیم طراح توسعه یافته خود برای دسترسی به همان PBC و قرار دادن فایل های خود در همان سرور، می دهد.

اما در این قسمت به مزایای PBC بپردازیم:

( Private BIM Cloud )

هنگامی که شما در محل جایگزین PBC هستید، انواع فرصت های برای حرفه ای های BIM باز می شود. اکنون می توانید اطلاعات BIM خود را متمرکز کنید حتی اگر در چندین محل دفتر داشته باشید. کارکنان شما می توانند به طور موثر از هر مکان با اتصال به اینترنت بدون نیاز به فن آوری طراحی بر روی کامپیوتر محلی و یا کپی داده ها زمانی که در جاده ها کار می کنند، این کار را انجام دهند. این بدان معنی است که آنها می توانند در خانه،  محل کار ، اداره مالک یا مشاور از این موضوع استفاده کنند.

با قدرت پردازش در PBC شما دیگر نیازی به ارتقاء رایانه در میز کاربر ندارید. شما هم اکنون می توانید از تکنولوژی طراحی پیشرفته در دستگاه های ارزان قیمت استفاده کنید. حتی Revit را روی iPad اجرا کنید. آخر، اما نه حداقل شما می توانید در نهایت مفهوم طراحی یکپارچه کامل با تمام داده ها در یک محل مرکزی و کل تیم طراحی که با همان داده ها در یک زمان کار می کنند، پیاده سازی کنید.

یک فضای ابری خصوصی چیزی است که بسیاری از متخصصان فناوری اطلاعات با آن آشنا هستند، ایجاد واقعی و استقرار یک فضای ابری خصوصی BIM مستلزم این است که هر دو سطح بالایی از مهارت های فناوری اطلاعات و همچنین مهارت های فن آوری BIM قوی را دارا باشند.

نویسنده : محمد پاک نظر

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *