Bim Learn

نیاز به استانداردهای BIM در ساخت‌وساز دیجیتال

نیاز به استانداردهای BIM در ساخت‌وساز دیجیتال : پیاده‌سازی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان ( BIM ) در پروژه‌های ساخت‌وساز شامل نمایش دیجیتالی ویژگی‌های فیزیکی و عملکردی اجزایی است که یک پروژه ساخت‌وساز را تشکیل می‌دهند . مدل دیجیتالی تولید شده BIM یک پایه قابل‌اعتماد برای تصمیم‌گیری در طول عمر پروژه و ویژگی‌های نه تنها مزایای بزرگ مرتبط با کاهش زمان تحویل ، بلکه همچنین بهبود هم‌کاری بین بخش‌ها و هزینه ساخت‌وساز پایین پروژه‌ها است .
استفاده از BIM در رشد سریع در بزرگ‌ترین بازارهای ساخت‌وساز و بسیاری از کشورها در سراسر جهان برای اجرای اجباری در همه آثار عمومی نهادینه شده‌اند . ا

گرچه ایالات‌متحده اولین کشوری است که BIM را اتخاذ می‌کند ، بالاترین نرخ موفقیت BIM در کشورهایی ثبت می‌شود که BIM مورد نیاز است ، مانند بریتانیا ،که این نرخ موفقیت براساس استانداردها و رونده‌ای خاص  می باشد.
عامل دوم که از گسترش BIM جلوگیری می‌کند آشفتگی ناشی از طیف گسترده‌ای از نرم‌افزار BIM و قابلیت هم‌کاری آن‌ها با یکدیگر ، یعنی انتقال داده از یک نرم‌افزار به یک نرم‌افزار دیگر است.
کاربران باید قادر باشند بدون توجه به برنامه‌ای که از آن‌ها استفاده می‌کنند ، مدل‌هایی را از یک نرم‌افزار به دیگری استخراج کنند . استاندارد IFC از ساختمان بین‌المللی هوشمند برای حل این مساله ایجاد شده‌است وبه بهبود مستمر است .

اما چرا استانداردها در فرآیند BIM مورد نیاز هستند ؟ BIM یک روش است و دستورالعمل‌ها به استانداردها و دستورالعمل‌های نیاز دارند تا موثر و دقیق باشند .

استانداردهای موجود در بسیاری از بخش‌های زندگی ما وجود دارند و تا حد زیادی کیفیت اقلام مختلف که از هر روز استفاده می‌کنیم , مانند استانداردهایی که پیش از این برای غذا و الکتریسیته بکار گرفته می‌شوند , بلکه به محصولات خود ساخت‌وساز نیز افزوده می‌شود. مانند پنجره‌ها , مواد , به طور کلی , صنعت ساخت و هم‌کاری بخش هیچ استثنایی نیست و استانداردها می‌توانند به تولید فرآیندها و خروجی‌ها برای پروژه‌های ساخت‌وساز از طریق BIM کمک کنند .
در انگلستان , استانداردهای BIM ملی به دلیل قوانین مربوط به اتخاذ BIM توسعه داده شده‌است . این قانون به جزئیات تمام مراحل BIM اشاره می‌کند و شامل تعداد زیادی سند است که در یک روش مشخص , نقش‌ها , خروجی‌ها , سطوح و غیره تعریف می‌شوند . کشورهای دیگر مانند فنلاند , نروژ و سنگاپور همچنین استانداردهای ملی BIM و بیشتر کشورها برنامه جهانی برای پیروی از آن را دارند .
در کشورهایی که BIM نهادینه نشده است و چنین پیش‌بینی‌هایی وجود ندارد , چندین سازمان خصوصی و دولتی در حال توسعه ابتکاراتی با استانداردهای خود برای استفاده از BIM هستند . البته , پذیرش BIM در صنعت را مشکل می‌کند چون هر مهندس , معمار و پیمان‌کار نیاز به یادگیری بسیاری از استانداردهای منحصر به فرد BIM برای هر پروژه دارد .

به عبارت دیگر, جهانی شدن بر صنعت ساخت‌وساز تاثیر گذاشته‌است و افزایش قابل‌توجهی در پروژه‌ها و هم‌کاری‌های بین‌المللی داشته‌است . این واقعیت که هر کشور قوانین و مقررات خاص خود را دارد مانع از توافق بر روی استانداردهای اروپایی یا جهانی BIM می‌شود . بهترین استانداردهای شناخته‌شده BIM که در حال حاضر پیاده‌سازی شده‌است, استاندارد ملی BIM و IFC است .
در تلاشی برای تشکیل یک پایه استاندارد بین‌المللی برای اجرای BIM , در دسامبر ۲۰۰۰ , ایزو ۹۰۰۱ جدید در فرآیندهای تولید دیجیتال از طریق BIM منتشر شد . ایزو ۹۰۰۱ براساس استاندارد ieee ۸۰۲. پیاده‌سازی آن و تا چه حد , بر اجرای BIM در سطح بین‌المللی تاثیر می‌گذارد چیزی است که ما هنوز باید آن را ببینیم .
BIM آینده صنعت ساخت‌وساز است , و هرچه زودتر صنعت BIM و تمام استانداردهای مربوطه را بپذیرد , زودتر از مزایای BIM در ارتباط با هزینه و زمانبندی تحویل پروژه لذت می‌برد . ایجاد و پذیرش مشخصات BIM و پروتکل‌ها می‌تواند منجر به یک روش ثابت و موثر تبادل داده با مزایای بزرگ برای پروژه‌های ساخت‌وساز شود .

گردآورنده : محمد پاک نظر

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*