Bim Learn

۳D BIM تا ۷DBIM به چه معناست ؟

۳D BIM یا چگونگی ارتباط هدف طراحی:

۳D BIM یک جسم فیزیکی را با استفاده از مجموعه ای از نقاط در فضای ۳D نشان می دهند که توسط اشکال مختلف هندسی مانند مثلث ها ، خطوط ، سطوح منحنی و غیره متصل می شوند.

با استفاده از ۳D BIM مجموعه ای از داده ها (نقاط و اطلاعات دیگر) ، مدل های ۳D را می توان با دست ، الگوریتمی (مدل سازی رویه ای) ، یا اسکن شده ایجاد کرد.

در اطراف مدل داده ای یکپارچه ، که از آن ذینفعان مختلف از جمله معماران ، مهندسین عمران ، مهندسین سازه ، مهندسین تاسیسات(MEP) ،

سازندگان ، تولید کنندگان و صاحبان پروژه می توانند اطلاعات و دیدگاه ها را براساس نیازهایشان استخراج و تولید کنند.

قابلیت های تصویربرداری ۳D BIM به شرکت کنندگان امکان می دهد که نه تنها ساختمان را در سه بعد قبل از آماده سازی زمین ملاحظه کنند ، بلکه همچنین به طور خودکار این دیدگاه ها را در طول چرخه عمر پروژه ، از ابتدای مفهوم سازی تا تخریب ، به روز می کند. ۳D BIM به شرکت کنندگان کمک می کند که همکاری چند رشته ای خود را در زمینه مدل سازی و تحلیل فضایی مجموعه و مشکلات ساختاری مدیریت کنند.

علاوه بر این ، چون داده های دقیق را می توان در طول چرخه عمر پروژه جمع آوری کرد و در مدل اطلاعات ساختمان ذخیره کرد ، ارزش جدید را می توان به

مدل های پیش بینی شده اضافه کرد که اجازه می دهد مسائل را به صورت فعال حل کنند.

مزایا:

۱. تجسم بهبود یافته پروژه، ارتباط هدف طراحی ۲. بهبود همکاری چند رشته ای ۳. کاهش تجدید ساختار

 

۴D BIM : برنامه ریزی

 

CAD 4D یا آنچه که در برنامه تغییرات پروژه رخ می دهد.

۴D BIM، مخفف مدل سازی اطلاعات ساختمان ۴D و اصطلاح به طور گسترده ای در صنعت CAD استفاده می شود، اشاره به اتصال هوشمند از  اجزا ۳D منحصر به فرد CAD و یا مجموعه ای با اطلاعات مربوط به زمان و یا برنامه است.

استفاده از اصطلاح ۴D در نظر گرفته شده برای اشاره به بعد چهارم است: زمان ، یعنی ۳D برنامه به علاوه زمان ۴D.

۴D-BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان چهار بعدی) برای فعالیت های مرتبط با برنامه ریزی ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد.

بعد چهارم BIM به شرکت کنندگان امکان می دهد تا جریان فعالیت خود را از طریق طول عمر پروژه استخراج و تجسم نمایند.

استفاده از فناوری ۴D-BIM می تواند کنترل تشخیص تعارض یا پیچیدگی تغییرات در طی یک پروژه ساختمانی را بهبود بخشد.

روش هایی را برای مدیریت و تجسم اطلاعات وضعیت سایت ، تغییرات و همچنین پشتیبانی از ارتباط در موقعیت های مختلف مانند اطلاع دادن به کارکنان سایت یا هشدار در مورد خطرات فراهم می کند.

مزایای ادغام BIM با مدل های شبیه سازی ۴D CAD، به لحاظ بهینه سازی برنامه ریزی، به نفع شرکت کنندگان است.

سازندگان و تولید کنندگان می توانند فعالیت های ساخت و ساز و هماهنگی تیم خود را بهینه سازی کنند.

BIM 5D :  برآورد 

CAD 5D یا آنچه که در هزینه  وضعیت تغییرات پروژه رخ می دهد

۵D BIM، مخفف مدل سازی اطلاعات ساختمان ۵بعدی، یک اصطلاح است که در CAD وصنایع ساخت و ساز استفاده می شود ، و به اتصال هوشمند از اجزا منحصر به فرد ۳D  CAD و مجموعه با زمان محدود (زمان – ۴D BIM) محدودیت و سپس با هزینه های مرتبط اطلاعات  اشاره دارد.

۵D-BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان پنج بعدی) برای فعالیت های مرتبط با ارزیابی بودجه و تجزیه و تحلیل هزینه استفاده می شود.

بعد پنجم BIM مربوط به ۳D و ۴D (زمان) به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا روند فعالیت های خود و هزینه های مرتبط با آن را در طول زمان تجسم نمایند.

استفاده از فناوری ۵D-BIM می تواند دقت و پیش بینی بیشتری از برآوردهای پروژه، تغییرات طرح نهایی  و متریال ها، تجهیزات و تغییرات نیروی انسانی را ایجاد کند.

  روش هایی را برای استخراج و تحلیل هزینه ها، ارزیابی سناریوها و اثرات تغییرات فراهم می کند.

مزایای ادغام BIM با مدل های شبیه سازی ۵D CAD این است که ، امکان توسعه ساختارهای کارآمد، مقرون به صرفه و پایدار را فراهم می کند.

 

BIM 6D : پایداری 

۶D CAD یا چگونگی بهینه سازی مصرف انرژی

۶D BIM، مخفف مدل سازی اطلاعات ساختمان ۶ بعدی و یک اصطلاح گسترده ای در صنعت ساخت و سازاست که اشاره به اتصال هوشمند اجزا منحصر به فرد ۳D CAD و مجموعه ای با تمام جنبه های اطلاعات مدیریت عمر پروژه دارد.

۶D-BIM (بعد ششم مدل سازی اطلاعات ساختمان) به تجزیه و تحلیل مصرف انرژی کمک می کند. استفاده از فن آوری ۶D-BIM می تواند انرژی کامل و دقیق را زودتر ازفرآیند طراحی، پیش بینی کند.

همچنین اندازه گیری و تایید در طول تصرف ساختمان ، و فرآیندهای بهبود یافته برای جمع آوری درس های آموخته شده در امکانات با عملکرد بالا را اجازه می دهد.

مزایای ادغام BIM با مدل های شبیه سازی ۶D CAD منجر به کاهش کلی مصرف انرژی می شود.

 

 BIM 7D : مدیریت تسهیلات

۷D CAD یا نحوه مدیریت دارایی چرخه زندگی

۷D-BIM (بعد هفتم مدل سازی ساختمان اطلاعات) توسط مدیران در عملیات و نگهداری تسهیلات در طول عمر آن استفاده می شود. بعد هفتم BIM به شرکت کنندگان امکان می دهد اطلاعات مربوط به دارایی مربوطه مانند وضعیت جزء، مشخصات، دستورالعمل های نگهداری / عملیات، ضمانت نامه ها و غیره استخراج و ردیابی نماید.

استفاده از تکنولوژی ۷D-BIM می تواند جایگزین اجزا آسان تر و سریعتر، انطباق بهینه و مدیریت زمان چرخه عمر مفید در طول زمان را داشته باشد.

۷D BIM فرآیندهای برای مدیریت داده های قراردادی فراهم می کند که / تامین کننده و جزء تسهیلات از طریق کل چرخه عمر امکانات هستند.

مزایای ادغام BIM با مدل های شبیه سازی ۷D CAD بهینه سازی مدیریت دارایی از طراحی تا تخریب می باشد.

 

 

3D BIM

 

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*