Home / مقالات / ۱۰ مزیت برتر در BIM

۱۰ مزیت برتر در BIM

BIM :

درادامه ۱۰ مزیت برتر از BIM را عنوان می کنیم 

حرکت از طراحی ۲D به مدل های ۳D  به خوبی در حال انجام است .

رویکرد مبتنی بر مدل ، کارایی را در سازمان های فردی افزایش می دهد و در حین تحویل پروژه هماهنگ، واقعا درخشش می یابد. مدل سازی اطلاعات ساختمانBIM ) مزایای صرفه جویی در وقت و بودجه برای پروژه های ساخت و ساز و زیر ساخت را ارائه می دهد.

 

۱. ضبط واقعیت :

ثروت اطلاعاتی که به راحتی در مورد سایت های پروژه قابل دسترسی است با استفاده از نقشه های بهتر و تصاویر زمین گسترش یافته است. امروزه پروژه هایی شروع می شود که شامل تصاویر هوایی و ارتفاع دیجیتال، همراه با اسکن لیزر از زیرساخت های موجود، دقت در ضبط واقعیت و همچنین بسیار ساده سازی آماده سازی پروژه است. با استفاده از BIM ،  طراحان از تمام این ورودی های جمع آوری شده سود می برند و در یک مدل به اشتراک می گذارند – به طوری که کاغذ قادر به ضبط آن نیست.

 

۲ مصرف بیهوده کردن :

با یک مدل مشترک، نیاز کمتری برای تجدید و کپی برداری از نقشه ها برای الزامات مختلف ساخت رشته ها وجود دارد. این مدل حاوی اطلاعات بیشتری نسبت به یک مجموعه طراحی است، که به هر رشته اجازه می دهد تا حاشیه نویسی و اتصال اطلاعات خود را به پروژه داشته باشد. ابزارهای طراحی BIM از ابزارهای طراحی دو بعدی سریعتری برخوردار هستند و هر شی به یک پایگاه داده متصل است. بانک اطلاعاتی از گام هایی مانند تعداد و اندازه پنجره ها برای برداشت کم استفاده می کند که به طور خودکار به صورت مدل به روز می شود. شمارش سریع و جمع آوری شده از اجزاء به تنهایی صرفه جویی قابل توجهی در کار و پول داشته است.

 

۳. حفظ کنترل

گردش کار مبتنی بر مدل دیجیتال، شامل کمک هایی نظیر ذخیره خودکار و اتصالات به تاریخ پروژه می شود تا کاربران بتوانند مطمئن باشند که زمان صرف شده برای کار بر روی مدل را ضبط کرده اند.

اتصال به تاریخچه نسخه تحول مدل می تواند از ناپدید شدن فاجعه آمیز یا فساد فایل هایی که می تواند باعث آسیب زدن به بهره وری شود، جلوگیری کند.

۴. بهبود همکاری

به اشتراک گذاری و همکاری با مدل ها، ساده تر از طراحی مجموعه ها است، زیرا توابع زیادی وجود دارد که تنها از طریق یک جریان کاری دیجیتال امکان پذیر است. بسیاری از این قابلیت اضافه مدیریت پروژه در حال حاضر بصورت فضای ابری تحویل داده شده است، مانند راه حل های Autodesk BIM 360 .

در اینجا، ابزارهایی برای رشته های مختلف برای به اشتراک گذاشتن مدل های پروژه پیچیده خود و هماهنگ سازی ادغام با همتایان خود وجود دارد. مراحل بازبینی و نشانه گذاری اطمینان حاصل می کنند که هرکدام از آنها روی تکامل طراحی وارد شده است و همه آنها آماده اند تا زمانی که مفهوم نهایی شده و در ساخت و ساز پیشرفت کند.

 

BIM مزایایی مانند نمایش های شبیه سازی شده بر اساس روشنایی فصلی مختلف ارائه می دهد

 

 

 

۵. شبیه سازی و تجسم

یکی دیگر از مزایای BIM ، تعداد روزافزونی از ابزارهای شبیه سازی است که به طراحان اجازه می دهد تا از چیزهایی مانند نور خورشید در فصول مختلف استفاده کنند و یا برای محاسبه عملکرد انرژی ساختمان محاسبه کنند. هوش نرم افزار برای اعمال قوانینی که مبتنی بر فیزیک و بهترین شیوه است، مکمل برای مهندسان و سایر اعضای تیم پروژه است. این نرم افزار می تواند خیلی بیشتر از تجزیه و تحلیل و مدل سازی را انجام دهد تا به حداکثر عملکرد برسد، دانش و قوانین را به خدماتی تبدیل می کند که می تواند با کلیک یک دکمه اجرا شود.

 

۶. سازگاری :

ابزار BIM کمک می کند تا بصورت خودکار به تشخیص برخورد عناصر مانند لوله های الکتریکی و یا دودکش که با پرتو اجرا می شود کمک می کند. ابتدا با در نظر گرفتن تمام این موارد، درگیری ها به زودی کشف می شود و درگیری ها در محل می تواند کاهش یابد. این مدل همچنین یک عنصر کامل از عناصر ساخته شده را از محل تولید می کند، به این ترتیب می توان این اجزای سازنده را به راحتی به جای ایجاد در سایت، بکار برد.

 

۷. مراحل خود را دنبال کنید

با یک مدل و مجموعه ای دقیق از زیر مجموعه ها برای هر فاز در طول ساخت و ساز، مرحله بعدی توالی انتخابی مراحل، مواد و … برای یک فرایند ساخت و ساز موثرتر است. این مدل با تکیه بر انیمیشن ها، مدل هماهنگی مراحل و فرآیندها را تسهیل می کند، مسیر پیش بینی شده ای را برای نتیجه مورد انتظار فراهم می کند.

 

۸. رفتن به عمق جزئیات

این مدل یک نقطه پایان عالی برای انتقال دانش بسیار است، اما نیاز به اشتراک گذاری یک طرح سنتی، برش و نما و نیز گزارش های دیگر با تیم پروژه شما وجود دارد. با استفاده از ویژگی های اتوماسیون و سفارشی سازی، این صفحات افزوده می تواند زمان پیش نویس ارزشمند را ذخیره کند.

 

۹. ارائه ای دقیق

با تمام طراحی هایی که در زمینه ضبط و تغییر واقعیت موجود انجام می شود، مدل ابزار ارتباطی نهایی برای انتقال دامنه پروژه، مراحل و نتایج است. واقعیت این است که طراحی به طور کامل ۳D نیز به این معنی است که گام های کمتری برای نمایش دیدگاه های چشمگیر که می توانند برای فروش فضای تجاری یا تأیید مجوز های لازمی که مورد استفاده قرار می گیرند، وجود داشته باشد.

 

تحرک یکی دیگر از مزایای بزرگ BIM است

داشتن یک مدل که به یک پایگاه داده وابسته است، یک مزیت افزوده از BIM است، و اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. ترکیب این قابلیت بصورت فضای ابری، همانطور که با نرم افزارAutodesk BIM  ۳۶۰ Build می باشد، بدین معنی است که شما به مدل و جزئیات پروژه از هر نقطه از هر دستگاه دسترسی پیدا می کنید.

 

نویسنده و مترجم : مریم محمودی خواه 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ALLCHANNELS

You can now follow us on telegram channel.

JOIN CHANNEL
CLOSE