Home / مقالات / ۵ برنامه کاربردی Virtual Reality ( واقعیت افزونه ) برای معماران :

۵ برنامه کاربردی Virtual Reality ( واقعیت افزونه ) برای معماران :

Virtual Reality ( واقعیت افزونه ) برای معماران :

Virtual Reality ( واقعیت افزونه ) برای معماران و ابزارهای واقعیت افزوده برای صنعت AEC به طور افزاینده ای بهتر و بهینه تر می شوند.

با توجه به کاهش قیمتی که در پروژه ها پیش می آید، دلایل کمتری وجود دارد که هر معمار، مهندس، پیمانکار و مالک باید از فرم VR / AR در آوردن پروژه های خود استفاده نکنند .
Virtual Reality ( واقعیت افزونه ) برای معماران از چند سال پیش راه حل های VR / AR به سرعت در حال تبدیل شدن به یک رسانه شده است که تبدیل حرفه ای ها در صنعت AEC ارتباط برقرار می کند، ایجاد و تجربه محتوا ،  ارائه یک تجربه غرورآمیز از طرح های معماری ، بلکه محصولات و زمینه های مرتبط با ساختمان فضا ، ابزارهای VR و AR تبدیل به یک استاندارد صنعتی می شود که تکرار سریع و فرصت را برای اصلاح طرح ها در همکاری با مشتریان و همکاران ارائه می دهد.

در حالی که VR محیط های کاملا کامپیوتری و محرک ایجاد می کند ، AR عناصر مجازی را به عنوان پوشش به دنیای واقعی ارائه می دهد .

به همین دلیل ، در حالی که استفاده از همان نوع تکنولوژی ، VR و AR در مسیرهای مختلف به کاربر نهایی و همچنین صنایع مختلف می پردازند .

همچنین ، VR  یک ابزار مناسب برای معماران است ، در حالی که AR به احتمال زیاد استفاده های بیشتری در ساخت و ساز پیدا خواهد کرد .

اگرچه هر دو این فن آوری پیشگامانه تکنولوژی روز دنیا می باشند ، اما هنوز در مرحله توسعه اولیه قرار دارند و روز به روز به توسعه آن افزایش پیدا می کند. در این قسمت لیستی از این ابزارهارا برای شما قرار داده ایم و به تعاریف آن خواهیم پرداخت :

۱ – ARki :

ARki یک سرویس تجسم واقعی واقعیت افزوده برای مدل های معماری است .

این فن آوری AR را به معماری با ارائه مدل های ۳ بعدی با سطوح مختلف تعاملی برای هر دو طراحی و اهداف ارائه می دهد .

ARki را می توان در هر دستگاه IOS / Android استفاده کرد. به سادگی مدلهای ۳ بعدی را روی طرحهای موجود در سطح ۲ پوشش می دهد ، اما همچنین چندین ویژگی دیگر تعاملی را فراهم می کند ، از جمله تحلیل سایه و انتخاب مواد.

همچنین کاربران می توانند تصاویر دلخواه از مدل ها را در هر دو فرمت فیلم و ۳ بعدی ضبط کنند و محتوای چندرسانه ای خود را از طریق ایمیل یا رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

Virtual Reality ( واقعیت افزونه ) برای معماران
Virtual Reality ( واقعیت افزونه ) برای معماران

۲ – Storyboard VR :

Storyboard VR یک ابزار نمونه سازی و تصویری رایگان است که می تواند توسط معماران ، حرفه ای ها ، هنرمندان و سازندگان AEC مورد استفاده قرار گیرد.

این ابزار  اجازه می دهد تا کاربران به جمع آوری، ترتیب ، مقیاس و متحرک سازی آسان به صورت دو بعدی بپردازند .

سازندگان Storyboard VR ، شرکت طراحی Artefact ، آن را برای استفاده داخلی خود برای پروژه های VR که در آن کار می کردند ، توسعه دادند .

آنها ابزار خود را به سرعت و به آسانی نمونه های تجربی VR ایجاد کردند.

شما می توانید نقشه های شفاف و نقشه های محیطی را از ابزارهای موجود موجود در طرح Storyboard VR تهیه کنید و سپس آنها را انتخاب کنید و سپس یک استوری ایجاد کنید . سهولت استفاده، طراحان را قادر می سازد تا ایده ها را به اشتراک بگذارند و در فرایند طراحی اولیه نظرات خود را دریافت کنند. Storyboard VR همچنین دارای اسلایدها – صحنه های متوالی – ارائه چیزی مانند نسخه VR از پاورپوینت.

۳ – Pair :

از دیدگاه رایانه اختصاصی و تکنولوژیهای واقعیت افزوده استفاده کرده است تا یک برنامه را ایجاد کند که به معماران اجازه می دهد مدل و لوازم مصرفی ۳ بعدی را با استفاده از آیفون یا iPads بسازند.

پس از راه اندازی برنامه ، شرکت دید که درصد زیادی از رشد خود را از مبلمان و تولید کنندگان لوازم خانگی می آید .

چه چیزی باعث می شود که Pair متفاوت از سایر AR ها باشد، تمرکز آنها بر محصولات و مصرف کنندگان است – به کاربران اجازه می دهد تا به طور فیزیکی از یک محصول ۳ بعدی مجازی مانند محل کار خود در فضای اداری استفاده کنند .

 

Virtual Reality ( واقعیت افزونه ) برای معماران
Virtual Reality ( واقعیت افزونه ) برای معماران

۴ – SmartReality :

SmartReality یک برنامه تلفن همراه مبتنی بر واقعیت افزوده است که از دوربین تلفن همراه برای پوشش یک مدل BIM تعاملی بر طرح های ساختمانی چاپ شده برای ایجاد تجسم ۳ بعدی از پروژه ها استفاده می کند .

این اجازه می دهد تا کاربران برروی اجزای خود زوم کنند، لایه های ساختاری با لمس کنند ، حرکت از طریق مراحل یک پروژه در طول زمان و ضبط تصاویر و ویدئورا به زیبایی تجربه کنند .

برنامه SmartReality نیز در نسخه VR که توسط تیم تحقیق و توسعه آزمایشگاه JBKnowledge طراحی شده است ،که  در دسترس است .

این نسخه به کاربران امکان می دهد تا از طریق مدل های ساختمان با استفاده از راه حل های واقعیت مجازی مانند Oculus Rift، Samsung Gear و Google Project Tango را استفاده کنند.

۵ – Fuzor :

Fuzor یک برنامه رندر در زمان واقعی است که با Revit ادغام می شود .

با استفاده از تکنولوژی که در ابتدا طراحی شده توسط Kalloc Studios برای طراحی بازی طراحی شده است ، یک لینک دو جانبه با Revit ارائه می شود که کاربران را قادر می سازد تا اطراف آنها را  تجسم، حاشیه نویسی و بررسی اطلاعات BIM را داشته باشند ، و همچنین تغییرات بین دو ابزار را همگام سازی کند.

Fuzor بلافاصله به روز رسانی و بازتاب تغییرات انجام شده در یک فایل Revit را انجام می دهد. از اندازه گیری های مختلف ، تجزیه و تحلیل ها ، تجزیه و تحلیل روشنایی ، رنگ و فیلترهای دید، اندازه گیری مقطع و بخش برش بخش، و رندر ویدئو گام به گام با اطلاعات BIM جاسازی شده پشتیبانی می کند.

برای همکاری با سایت های ساختمانی، BIM Solution از دستگاه های تلفن همراه پشتیبانی می کند. BIM تصویرسازی را از طریق Google Drive یا Dropbox به نمایش می گذارد .

Fuzor در حال حاضر  از Revit، Archicad، Rhinoceros 3-D، Navisworks، SketchUp، FBX و ۳DS پشتیبانی می کند.

Virtual Reality ( واقعیت افزونه ) برای معماران
Virtual Reality ( واقعیت افزونه ) برای معماران

 

نویسنده : محمد پاک نظر

برای درک بهتر این افزونه ویدیو زیر را تماشا کنید .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *