Bim Learn

BIM 4D چیست ؟

BIM 4D چیست ؟

BIM 4D چیست ؟

مدل سازی BIM 4D جهت بهبود هزینه ها، برنامه ریزی و هماهنگ سازی پروژه های ساختمانی

 

ICH با اطلاعات ، خدمات مدل سازی BIM به معماران توانایی انجام وظایف طراحی محور و سازندگان خانه و تعدادی از مزایای قابل توجهی از جمله افزایش هماهنگی، تجزیه و تحلیل سازگاری، BOQ، quantification، و برآورد هزینه و غیره را ارائه می دهد .

هنری لورنس گانت، یک مهندس مکانیک آمریکایی، از ۹۹ سال قبل، یک نمودار را به نام “گانت” طراحی کرد تا مانع پیشرفت پروژه در برابر محدودیت زمانی شود.

این روش به مدت طولانی روشی مشهور برای برنامه ریزی پروژه بوده است. اما در مورد تجسم یک جدول زمانی پروژه، چیز مورد نظری وجود ندارد. مدل ۴D راه حل  آن است. مدل ۴D یک مدل CAD 3D است که به بعد چهارم زمان از یک برنامه متصل شده است. گرچه مفهوم برنامه ریزی ۴D در حدود ۲۰ سال گذشته بوده است، به دلیل برخی از چالش های فنی مرتبط با آن، محبوبیت زیادی نداشته است. پیشرفت مستمر در فن آوری و ظهور مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) ، تمام چالش های مرتبط با برنامه ریزی ۴D را از بین برده است. با افزایش موفقیت BIM در حوزه طراحی، تصویب مدل سازی ۴D امروزه تبدیل به هنجار می شود.

خدمات مدل سازی BIM ، معماران را در وظایف طراحی محور و سازندگان خانه تعدادی از مزایای قابل توجهی از جمله افزایش هماهنگی، تجزیه و تحلیل سازگاری، BOQ، quantification، و تخمین هزینه و غیره توانگر می کند. یکی از مهمترین تحولات در ساخت برنامه های کاربردی برای BIM ، برنامه ریزی پروژه است که در آن طراحی و ساخت و ساز با یکدیگر همراه می شوند. در قلب برنامه ریزی پروژه، طراحی ساختمان، ستون اصلی برنامه ریزی پروژه، قرار می گیرد. برنامه ریزی ۴D نقش مهمی در برنامه ریزی پروژه ایفا می کند.

این شامل داده های اصلی مانند تاریخ شروع و پایان هر یک از اجزا و بحران آنها است. مدل ۴D جزئیات دقیق را به تیم پروژه ارائه می دهد. این کار به عنوان یک پلت فرم برای تیم پروژه و دیگر سهامداران غیر فنی کار می کند تا  بتوان سازه ساختمان را در طول زمان تجسم کرد. با معماری ساختار شبیه سازی ۴D، معماران می توانند گزینه های مختلف را ارزیابی کنند و بهترین جایگزین را در مرحله طراحی پروژه انتخاب کنند .

 

مزایای برنامه ریزی ۴D با بستر BIM :

مزایای مدل های ۴D  مبتنی بر پلت فرم BIM می تواند به دو دسته تقسیم شود: (۱) مزایای ملموس و (۲) مزایای ناملموس.

در حالی که صرفه جویی در هزینه ها و زمان، کاهش خطر، شناسایی تعارض، کاهش شکایت، بهره وری بهبود یافته و کیفیت پیشرفته، منافع ملموس است. به نظر می رسد که سود ناچیزی در استفاده از مدل های ۴D برای ارتباط پارامترهای پروژه با صاحبان ساختمان های خانگی ( در مورد صنعت معماری) و سهامداران ( در مورد صنعت مهندسی) به دست می آید .

مزایای ملموس : صرفه جویی در هزینه و زمان ، کاهش خطر ، تشخیص تداخل ، کاهش شکایت ، بهبود بهره وری، کیفیت پیشرفته و غیره .

مزایای ناملموس : بهبود ارتباطات در میان بخش های مختلف ارتباطات پارامترهای پروژه بصری به سهامداران غیر فنی و دریافت خرید خود.

 

مدل سازی ۴D مزایای قابل توجهی نسبت به مدل سازی ۳D دارد: مدل ۴D پیشرفت بیشتری نسبت به  مدل ۳D دارد. بسیاری از شیوه های برنامه ریزی قانونی را به چالش می کشد و تغییر می دهد. برخی از ملاحظات مهم به شرح زیر است:

تجسم پروژه: مدل ۴D با زمانبندی ما را قادر می سازد تا کل سایت ساختمانی را به طور خلاصه مشاهده نماییم. برنامه ریز قادر به حرکت در اطراف، نگاه کردن به خارج، داخل و زیر ساختمان و بررسی پیشرفت پروژه است. این به زمانبندی برای تشخیص ناسازگاری و جلوگیری از ناهماهنگی های بصری در ارائه کمک می کند.

ادغام بهتر و برآورد هزینه: ادغام منابع انسانی، تجهیزات و منابع مادی با مدل BIM، برنامه ریزی ۴D به برنامه ریزی بهتر و برآورد هزینه پروژه کمک می کند. ۴D BIM نیز به وضعیت تهیه متریال پروژه  نظارت می کند.

تشخیص و حل مشکلات: در مرحله طراحی و ساخت، ممکن است تداخل فضایی پنهانی بین اجزای ساخت و ساز ایجاد شود.تشخیص یا پیش بینی کردن این تداخلات در طرح های ۲D و ۳D آسان نیست. اما، مدل ۴D مسائل مختلف مربوط به فضا، برنامه ریزی و توالی را مشخص می کند و آنها را قبل از فرآیند ساخت و ساز برطرف می کند.

بهبود مدیریت زمان: یکپارچه سازی با مدل سازی BIM ، برنامه ریزی ۴D به مالک و همچنین تیم پروژه کمک می کند تا به راحتی محدودیت های زمان و فرصت های بهبود و سرمایه گذاری در پروژه را تجسم کنند.

به حداکثر رساندن منابع بحرانی: مدل ۴D  به تیم پروژه اجازه می دهد تا منابع جایگزین مختلف و حوزه کار را در یک دوره زمانی به منظور بهینه سازی منابع و کار برآورد کند .

 

برنامه ریزی پروژه ۴D با BIM

با اضافه کردن تاریخ برنامه به اجزای مدل، تیم پروژه این طرح را بهبود می بخشد و ارتباطات را در میان بخش های مختلف ادغام می کند. با پیشرفت زمان، تیم پروژه به طور برنامه ریزی شده ، زمانبندی را به مدل BIM برای ارزیابی گزینه های مختلف ساخت و ساز برای تصمیم گیری مطلوب پیوند می دهد. دو روش برای اتصال یک مدل BIM به یک طرح پروژه وجود دارد.

  1. لینک مستقیم پروژه Revit و MS
  2. انتقال Revit BIM و نمایش آن در ۴D

 

روش اول: لینک مستقیم بین Revit و MS Project

Autodesk یک ابزار نرم افزاری را ایجاد کرده است که یک پیوند دو طرفه بین پروژه Revit و MS را برای پیگیری پیشرفت پروژه در برابر مهلت پیش تعیین شده ایجاد می کند. ابزار نرم افزار ویژه شامل یک کارکرد Revit جدید به نام Export to MS Project است که انتقال (با سطح و رده) اجزای ساختمان را به یک پروژه MS متصل می کند و برای تسریع، برنامه ریزی پروژه را به روز نگه می دارد. به طور مشابه، یکی دیگر از کارکردهای Revit به عنوان وارد کردن از پروژه MS طبقه بندی شده است، وارد کردن ویژگی های اجزای Revit ظاهری با تاریخ شروع و پایان BIM (یک پلت فرم Revit تا تاریخ) را به روز نگه می دارد. بنابراین، تغییرات در هر دو حالت گنجانده شده و به روز می شود. عضو تیم پروژه می تواند اطلاعات برنامه ریزی را در Revit مشاهده کند و می تواند آن را به صاحبان مربوطه خانه یا ساختمان توسعه دهندگان یا ذینفعان نشان دهد. با کمک Revit، کاربران می توانند پیشرفت پروژه را در برابر خط زمانی که قبلا تنظیم شده است و اجزای ساختمان که در ماه های آینده برنامه ریزی شده اند را مشاهده کنند. این اطلاعات به تیم پروژه کمک می کند تا واکنش های بی نظیری که وجود دارد را  تجزیه و تحلیل کند . هر بلوک ساختمان می تواند به یک مرحله اختصاص داده شود و پروژه MS به طور خودکار به روز شود. کاربران می توانند پیشرفت یک جزء خاص ساختمان و یا تمام اجزای آن را در تمام مراحل به صورت دلخواه مشاهده کنند. پیشرفت یک جزء در پروژه انتقال به MS پروژه به MS Project منتقل می شود و BIM در هنگام انتقال از MS Project به روز می شود.

 

روش دوم: تجسم ۴D

Innovaya یک ابزار تجزیه و تحلیل برنامه ریزی و ساخت سازه ۴D به نام Visual Simulation 3.0 را توسعه داده است که Revit / BIM را با پروژه MS ادغام می کند و تجسم ۴D از اشیاء ساختمان را ارائه می دهد. با استفاده از تابع Revit API ، مدل Revit را به فرمت فایل Innovaya انتقال می دهد و سپس مدل به شبیه سازی ویژوال وارد می شود. این ابزار شامل استاندارد ۳D / 4D برای هر دو مدل استاندارد و همچنین تجسم ۴D است. با Revit برنامه ریزی پروژه توسعه یافته است و وظایف ساخت و ساز بر اساس سلسله مراتب ساخت در شبیه سازی ویژوال ایجاد می شود. این وظایف به طور خودکار با اشیاء BIM ارتباط دارند. همانطور که پروژه پیشرفت می کند و نیاز به برنامه ریزی دقیق پروژه احساس می شود، این ابزار پیوند به پروژه MS را با وارد کردن، انتقال دادن و هماهنگ سازی عملکردها ایجاد می کند. هنگامی که یک طرح پروژه ایجاد می شود، کاربران می توانند به صورت بصری اشیا مدل و برنامه ریزی وظایف را بهم ارتباط دهند، در نتیجه بهینه سازی توالی های کار و در نتیجه صرفه جویی در وقت پروژه انجام می شود. کاربران می توانند سناریوهای «چه چیزی» را در نمودار گانت سنتی انجام دهند و اثر موجی را در مدل ۴D مشاهده کنند. بنابراین، محیط ۴D به طور فزاینده ای با انواع مختلف زمان / برنامه تنظیم شده است. محیط ۴D به کاربران اجازه می دهد تا به صورت بصری با ساختن اشیاء و وظایف مدل ها در ارتباط باشند. Innovaya یک ابزار دیگر به نام Visual Estimating 9.4 – برآوردی مبتنی بر BIM برای ادغام AutoCAD و تمام برنامه های Revit با MC2 ICE و Sage Timberline Estimation را توسعه داده است.

BIM 4D چیست

BIM 4D چیست

 

 

نتیجه BIM 4D چیست :

با موفقیت مداوم BIM در زمینه طراحی، سازندگان خانه و شرکت های طراحی معماری برای استفاده های خود از نرم افزار BIM استفاده می کنند. با پشتیبانی ۳D BIM ، طراحان به مشتریان چشم اندازهایی را نشان می دهند که چگونه ساختمان های آنها بعد از ساخت و ساز بسیار شبیه به قبل از شروع کار واقعی زمین هستند. با پیشرفت های مداوم در فن آوری، شرکت های پیشرو در فکر، ویژگی های پیشرفته و راه های بهبود کیفیت و کاهش هزینه های منابع محدود را توسعه داده اند. پیوند پروژه MS Project با نرم افزار پیشرفته ای مانند Revit یکی از آخرین پیشرفت های مهم در زمینه توسعه برنامه های کاربردی است. شرکت های معماری برای طراحی بهتر پروژه ها شروع به استفاده از مدل های ۴D کرده اند. با تجسم ۴D، به راحتی می توان اطلاعات طراحی را به صورت دلخواه مشاهده کرد. مدل سازی ۴D BIM در صنایع AEC جنبشی را بوجود آورده است و مزایای قابل توجهی را برای سازندگان خانه، شرکت های معماری و توسعه دهندگان املاک و مستغلات به ارمغان می آورد – هماهنگی تیم و ارتباط بین طراحان و سازندگان را بهبود می بخشد؛ انتقال صحیح برنامه ریزی پروژه؛ زمان تحویل بهبود یافته؛ صرفه جویی در زمان و هزینه. Scott Bloss ، مدیر فن آوری پیشرفته BIM در Dal Pos می گوید: “۴D BIM ابزار ضروری در جعبه دیجیتال ما است.”

 

نویسنده و مترجم : محمد پاک نظر

برداشت از این متن با ذکر منبع بلامانع است.

 

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*