Bim Learn آموزش بیم

BIM

BIM : ” تغییر پارادایم دیجیتال”

BIM  : حرفه معماری در حال حاضر به حداقل سه تغییر مهم تبدیل شده است: تمرین یکپارچه، ظهور دوباره طراحی پایدار، و ایجاد مدل سازی اطلاعات.

BIM یک تغییر پارادایم دیجیتالی است که در بسیاری جهات شبیه به انقلاب CAD در دهه ۱۹۸۰ است.

BIM چیست؟ چگونه با CAD متفاوت است؟ و چگونه، با بهره گیری از مزایای این تفاوت ها، می توان از یک مدل دیجیتالی برای کمک به طراحی ساختمان های پایدار استفاده کرد؟

مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) فرایند تولید و مدیریت بیشتر اطلاعات ساختمان در طول عمر ساختمان (هم در ساختمان و هم در ساخت و ساز) است. این فرایند با استفاده از انواع نرم افزارهای ساخت ۳ بعدی برای پردازش دیجیتالی ساختمان است. Autodesk مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) را “ایجاد و استفاده از اطلاعات هماهنگ، سازگار و قابل محاسبه در مورد یک پروژه ساختمان در طراحی و ساخت” را تعریف می کند. آنها Revit Architecture را برای معماران و ۳D civil که می توانند به ترتیب توسط معماران و مهندسین عمران استفاده شود، را توسعه دادند. بدین ترتیب، BIM فرآیند سازگاری کار را در طراحی ساختمان و ساخت و ساز به طور موثر افزایش داده است.

امروزه BIM در طراحی، مهندسی و ساخت و ساز بسیار محبوب است. شرکت هایی در سرتاسر جهان به سمت استفاده از BIM روی آورده اند و فکر می کنند BIM نقش کلیدی در تحویل پروژه ها دارد که صرفه جویی در وقت و هزینه ها را موثر می کند. جنبه های مختلف BIM مورد بررسی قرار گرفته و ابزارها به طور مداوم به منظور ایجاد BIM بیشتر و بیشتر، بخشی از تکنولوژی ساختمان توسعه یافته است. مهارت های در حال توسعه در همه سطوح برای ادغام BIM به عنوان بخشی از فرآیند طراحی است. شکاف بین طراحی و ساخت و ساز واقعی می تواند از طریق تصویب نرم افزار BIM برداشته شود و این می تواند به توسعه دهندگان، سرمایه گذاران، کارکنان ساخت و ساز، معماران و مهندسان کمک کند. از طریق مطالعات موردی مختلف، بارها تأیید شده است که BIM، اگر به طور مناسب مورد استفاده قرار گیرد، قطعا می تواند ارائه پروژه های ساختمانی را بهبود بخشد. نرم افزارهای سازگار با محیط زیست به طور مداوم به منظور پاسخگویی به تقاضای روزافزون صنعت در حال توسعه هستند. Vectorworks Architect یکی از این نرم افزارهایی است که BIM را در شیوه ای بسیار انعطاف پذیر و طراحی شده در ابعاد ۲ بعدی و ۳ بعدی تسهیل می کند.

Vectorworks Architect طراحی موجود را بهبود می بخشد و جایگزین آن را تسهیل نمی کند ، بنابراین گردش کار را کاهش می دهد. Revit برای BIM ساخته شده است و به شیوه کارآمد طراحی و ارائه می شود. در چند دهه گذشته، حرفه ای های بیشتر و بیشتری شروع به پذیرش BIM کرده اند و این روند، مشتریان بازارهای عمده جهان را یافته است.

 

برخی از برنامه های کاربری BIM ، Bentley Architecture ، IDEA(IntelliCAD based)، Allplan BIM 2008 (2D and 3D planning)، Solibri ،ArchiCAD و غیره هستند. ArchiCAD، Vectorworks Architectو Revit معمولا به دلیل سهولت در عملکرد و رابط کاربر استفاده می شود. Revit به شناسایی طراحی مفهومی از طریق مطالعات رسمی کمک می کند و این ایده های اولیه را از طریق فرآیند طراحی به اسناد و طراحی واقعی طراحی می کند. هر تغییری که در یک سطح ساخته شده است در طول پروژه به روز می شود و در نتیجه مستندات طراحی هماهنگ شده است.

مزایای BIM:

  1. درک بهتر مفاهیم طراحی – درک مشترک از مسائل
  2. تمرکز بیشتر بر مقدار وظایف بیشتر
  3. زمان سریعتر
  4. کاهش یافتن خطاها و نا دیده گرفته شدن
  5. اتلاف کمتر: کار مجدد، مواد، زمان
  6. کاهش یافتن خطای ترجمه و تلفات
  7. افزایش ایمنی سایت
  8. برآورد بهتر – هزینه و زمان

تغییر اساسی از CAD به عنوان یک ابزار پیش نویس برای BIM این است که بیشتر از یک ابزار سه بعدی طراحی و اسناد است که همچنین می تواند به عنوان یک پایگاه داده جامع پروژه مورد استفاده قرار گیرد. BIM در سه بعد کار می کند، که نه تنها به تشخیص خطاها از همان ابتدا کمک می کند، بلکه به شما کمک می کند تا به راحتی تصاویر ۲D را تولید کنید. این تغییرات را که معمولا در مرحله بعد ایجاد می شود، کاهش می دهد. فراتر از این، می توان آن را برای به دست آوردن توپوگرافی، ساختار، برنامه ریزی، تخمین هزینه و غیره به عنوان به روز رسانی طراحی استفاده کرد.

امروزه طراحی و ساخت سازه های پایدار نیازمند مدت کم است و BIM به این فرایند کمک می کند تا با سیستم رتبه بندی ساختمان LEED هماهنگ شود. ساختمان های گواهی LEED کمک خواهد کرد که محیط زیست را با فراهم آوردن محیط مناسب برای ساکنان و شرح دادن مسئولیت صاحب ساختمان و مستاجر نسبت به محیط زیست، به یک جهان پایدار تبدیل کند. اعتبارات به هر ساختمان اعطا می شود که مطابق پیش شرط های مشخص شده و معیارهای عملکرد است. استفاده از Revit در طراحی داده های ضروری را می توان برای طراحی پایدار استفاده کرد. BIM با ارائه اطلاعات در دسترس، با تسهیل مدیریت پروژه مشترک، یعنی ارائه دسترسی و توزیع اطلاعات و ارائه بیشتر آن در فرمت های مختلف برای همه شرکت کنندگان در روند ساخت، در این روند کمک می کند. اطلاعات را می توان توسط کاربران مختلف برای استفاده چندگانه – برنامه ریزی پروژه، مدیریت پروژه، برآورد هزینه ها و غیره استفاده کرد. به لحاظ تکنولوژیکی، این هم به لحاظ محدوده جغرافیایی و هم زمانی محدود می شود و از این رو، مبادله داده های کارآمد، مدیریت پروژه و همکاری هم فراهم می شود. این بیشتر در پروژه های ساختمانی پیچیده با مقیاس بزرگ، به گونه ای است که ارتباطات دقیق و حرفه ای پروژه را تقویت می کند.

 

مزیت اصلی مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) سازگاری و قابلیت همکاری است که از طریق تکنولوژی آن را ارائه می دهد که تبادل اطلاعات را آسان می کند. این امر در فرایند ساختمانی بسیار ضروری است، زیرا اطلاعات از طریق دستهای مختلف به وسیله اطلاعات مختلف در یک پایگاه داده جمع آوری می شود. اطلاعات از طراحی مفهومی توسط معمار به مشاوران ساختمانی محلی و MEP به متخصصان خاک برداری و مشاوران روشنایی تبدیل می شود و سپس به معماری می رود که بیشتر آنها را به سایت می فرستد؛ احتمال خرابی داده ها بسیار زیاد است. BIM این مبادله را در فرمت های دیجیتال با سهولت و کارایی از طریق راه حل های نرم افزاری CAD سه بعدی افزایش می دهد.

خدمات BIM عبارتند از: کمک به طراحی طرح، توسعه طراحی، اسناد ساخت و ساز و نقشه های کاری هم برای مهندسی و هم برای معماری. مدل سازی اطلاعات ساختمان یک پلت فرم جدید در طراحی و ارائه پروژه های ساختمانی را تعیین کرده است. با بسیاری از این بازیکنان در بازار، BluEnt با پیاده سازی و ادغام BIM به عنوان بخشی از فرایند ما با اضافه کردن دانش کار عملی و تجربه قبلی کار می کند. BluEnt کمک می کند تا در ارائه راه حل های BIM که نه تنها غنی در دانش و محتوا هستند، بلکه موجب می شود بر قابلیت استفاده و تجربه به صنعت اضافه کنید.

 

نویسنده و مترجم : محمد پاک نظر

برداشت از این متن با ذکر منبع بلامانع است.

 

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*