Bim Learn

IFC چیست ؟

IFC چیست ؟

IFC یک استاندارد جهانی برای تبادل اطلاعات در صنایع ساختمانی است که مخفف عبارت: Industry Foundation Classes می باشد.

متخصصان صنعت ساختمان می توانند از IFC برای به اشتراک گذاشتن داده ها بدون توجه به کاربرد نرم افزاری که برای انجام کار خود است استفاده کنند.

اگر بخواهیم به زبان ساده تر بگوییم IFC  فرمتی است که می توان داده های خود را برای اطلاعات در صنعت ساخت و ساز (BIM) انتقال داد تا بتوان مقدار از دست دادن اطلاعات را به صورت چشمگیری کاهش داد.

IFC یک فرمت همکاری برای پروژه های BIM :

همانطور که میدانیم استفاده از ابزار BIM در حال افزایش است و برای به دست آوردن مزایای مبادله اطلاعات BIM مورد نیاز است .

IMPORT  و EXPORT کردن فرمت IFC در نرم افزارها را می توان به صورت مستقیم انجام داد یا با اضافه کردن افزونه مورد نیاز این کار را انجام داد.

و نکته قابل توجه آن IFC در بسیاری از ساختار های MEP و  معماری ؛ سازه و نرم افزارهای  کاربردی در مدل سازی اطلاعات ساختمانی پشتیبانی می شود .

در حین طراحی و ساخت هر رشته معمولا مدل خود را دارند به عنوان مثال معماری سازه و MEP.

این مدل ها برای کارهای هماهنگ طراحی و تولید ادغام شده یا ارجاع داده می شوند و یک مدل واحد را تشکیل میدهند.

داشتن یک مدل ساختمان مجازی در یک فرمت باز، پیروزی بزرگی برای پیمانکاران است که می توانند در برنامه های آسان برای استفاده در نظر طراحی را مشاهده کنند و بر اساس مدل ساختمان مجازی، برداشت و برنامه ریزی را انجام دهند.

ما قبلافکر می کردیم که مدل ها حاوی داده های هندسی (۳D و ۲D) و غیر هندسی درباره پروژه ساختمان است.

از لحاظ فنی، این طرح یک مدل ارتباط بر اساس “EXPRESS” را تعریف می کند.

برای توضیح بیشتر، از یک درب به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد.

عنصر درب در سیستم تعریف می شود در حالی که در حال حاضر در دامنه ساختمان طبقه بندی شده است.

تعاریفی برای این قسمت وجود دارد که اجازه می دهد درب های مشابه هم در همان پروژه و هم در پروژه های مختلف به اشتراک گذاری  هر دو نوع و نمونه می توانند ویژگی ها و خواص متصل به آنها داشته باشند که این ایتم بسیار مهم به شمار میرود.

اطلاعات مشترک، مانند دستورالعمل تعمیر و نگهداری، شماره مدل، اندازه و غیره را به نوعی پیوست می کنید، اما خواص خاصی نظیر شماره سریال، تاریخ نصب، شرایط و غیره را به نمونه اضافه می کنید.

خواص معمولا در مجموعه اموال گروه بندی می شوند که  بعضی از آنها در استاندارد IFC تعریف شده اند.

IFC همچنین روش های دیگر گروه بندی عناصر را دارد. مهمتر از همه، سیستم هایی هستند که برای گروه بندی عناصر و اجزای ساختمانی که با هم کار می کنند استفاده می شود. این در مدل های MEP بسیار مهم است که در آن سیستم ها مانند تامین آب، جریان هوا و غیره هستند

IFC همچنین روابط بین عناصر ساختمان را تعریف می کند که نمونه بارز آن می توان به برخی از اتصالات و روابطی که در ساخت و ساز وجود دارد اشاره کرد.

به عنوان مثال :

روابطی همچون چگونه گی تشکیل ساختمان ، طبقه های ساختمان ، اتاق ها ، فضاها و حتی نحوه قرار گیری آن ها که یک روابط بسیار مهمی را برای مرتبط کردن بخش ها انجام میدهد.

با استفاده از فرمت IFC می توان پروژه ها را در نرم افزاررویت به یکدیگر انتقال داد و همینطور خروجی ورژن پایین تر برای این نرم افزار تهیه کرد.

نویسنده : محمد پاک نظر

 

IFC

 

 

 

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*