Bim Learn آموزش بیم

VR و BIM

VR و BIM یک ترکیب برنده

Glyn Shawcross ، مدیر گروه طراحی که ارائه دهنده خدمات مهندسی Boulting می باشد، درباره عملیات و مزایای VR و BIM توضیح می دهد.

از آغاز آن در سال ۱۹۵۷، واقعیت مجازی VR برای بسیاری از اهداف، از بازی های کامپیوتری و موزیک ویدئو برای شبیه سازی های آموزشی و نمونه سازی محصول استفاده شده است. تولید آخرین صنعت است که آن را به عنوان دنیای مجازی در مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM ترکیب می کند.

مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM یک روش مشترک برای کار بر اساس تکنولوژی های دیجیتالی (مدلسازی سه بعدی) است که اجازه می دهد تا روش های کارآمد تر طراحی، تحویل و نگهداری دارایی های فیزیکی ساخته شده در طول کل دوره عمر خود را داشته باشند.

در سال ۲۰۱۱، استراتژی ساخت و ساز دولتی GCS یک دستورالعمل جدید را مشخص کرد که نشان می دهد تمام پروژه های دولتی تهیه شده توسط دولت، ضروری است که BIM به عنوان بخشی از فرآیند مستند سازی شامل شود. از زمان تعیین مهلت در سال ۲۰۱۶، دیگر بخش ها به عنوان یک روش تغییر رفتار در صنعت، همان مجوز را پذیرفته اند.

هنگامی که مدل ۳D تولید می شود، می توان از آن خروجی گرفت و به نرم افزار VR تبدیل کرد.

Boulting چندین سال است که BIM را در طراحی و ساخت پروژه های ساختمانی ترکیب می کند. اما بعد چه خواهد شد؟ پیمانکاران می خواهند BIM را یک گام به جلو ببرند و VR را در فرایند مدل سازی قرار دهند، که با آن امکان پذیر است.

مرحله جلسه

هنگامی که طرح های های خطی و نمودارهای ۳D برای به کمک مشتری برای تجسم پروژه، به پایان رسید، VR یک تجربه واقعا همه جانبه ایجاد می کند و اجازه می دهد آنها به بررسی محیط کاری جدید خود حتی قبل از کار آغاز شوند. با انجام این کار، هر گونه تغییر لازم برای طراحی، صرفه جویی در زمان و پول می تواند بسیار قبل تر اجرا شود.

با حسگرهای مادون قرمز با دقت بالا که باعث افزایش ردیابی و چرخش می شوند، VR با دقت می تواند یک کل ساختمان را تکرار کند، و هر دو پیمانکار و مشتری را با چشم انداز نسبتا چشمگیرتری از پروژه نسبت به هر صفحه کامپیوتر و یا چاپ کردن، ارائه می دهد.

VR با حسگرهای مادون قرمز که دارای دقت بالا هستند و باعث افزایش ردیابی و چرخش می شوند، می تواند کل ساختمان را با دقت تکرار کند و هم پیمانکار و هم مشتری را با چشم انداز نسبتا چشمگیرتری از پروژه نسبت به هر صفحه کامپیوتر و یا چاپ آماده کند.

تحویل پروژه امن تر و بصورت کامل

توانایی ایجاد سناریوهای سایت شبیه سازی شده می تواند به طور قابل توجهی ایمنی پروژه را بهبود بخشد. تقریبا با راه رفتن در اطراف یک سایت قبل از شروع کار، پیمانکاران می توانند دقیقا چگونگی اتصال عناصر مختلف ساخت را ببینند و اطمینان حاصل کنند که این عناصر خطراتی ایجاد نمی کنند و از اشتباهات گران قیمت احتمالی اجتناب می کنند.

پس از اتمام پروژه، محیط VR همچنان کاربردها و استفاده های خود را دارا است. VR می تواند به برنامه های آموزشی مشتری کمک کند تا کارکنان جدید خود را بررسی کنند و قبل از شروع کار بر روی تجهیزات و پردازش ها آموزش ببینند. این یک تمرین دیگری از ذخیره زمان و هزینه است که این اطمینان را می دهد که کارکنان آماده هستند تا کار خود را بلافاصله آغاز کنند.

صنعت ۴.۰ ، بخش تولید را به سمت پیشرفت های چشمگیری فرا گرفته است چرا که فناوری های جدید همچنان به ایجاد فرصت های بی پایان برای صنعت می پردازند. همانطور که VR بیشتر قابل دسترسی است، ما خوش بین هستیم، پروژه های بیشتری را تصویب خواهیم کرد. در حالی که BIM از برنامه کاربردی آن بسیار بهره مند است، این فقط نوک کوه یخی است.  معادل ضرب المثل ما (این فقط قطره ای از یک دریاست.)

گردآورنده : مریم محمودی خواه

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*