Bim Learn

تاریخچه و آینده Revit MEP

تاریخچه و آینده Revit MEP 

تاریخچه و آینده Revit MEP : ابتدا در دهه ۱۹۰۰ Autodesk به طور عمومی تجارت نشد. میانگین زمان انتشار AutoCAD®  حدود ۲۴ ماه بود. وقتی مجوزهای دائمی این کار را دادند، اغلب شرکتها تصمیم به ارتقاء و یا به روز رسانی نگرفتند. اتوکد کاملاً با زمان عقب سازگار بود و شرکت ها می توانستند مانند ورژن ۱۴ (نه ۲۰۱۴، فقط ۱۴) باقی بمانند، در حالی که دیگران می توانند به دنبال پیشرفت های بهره وری مانند Scroll to Zoom و Sheet Set Manager باشند. نکته جالب اینجاست که اغلب یک پیشرفت عمده برای ارتقا در پرداخت پول انجام میشد. این فقط هزینه نرم افزار نبوده بلکه زمان و تلاش برای مدیریت به روزرسانی و پیشبرد هرگونه سفارشی سازی است.

از اواخر قرن گذشته ، Autodesk به یک مدل مبتنی بر اشتراک منتقل شد ، ایده “طعم های اتوکد” دنبال شد و Revit ایجاد شد. هر یک از این رویدادها نقش مهمی در نحوه مدیریت امروز نرم افزار Autodesk ایفا می کنند.

در روزهای مجوز دائمی، اتوکد بر روی سی دی ها، دی وی دی ها و درایوهای فلش عرضه شد، و کاربران تصور می کردند که صاحب نرم افزار هستند. Autodesk ادعا می کند که نرم افزار آنها دارای مجوز است و امکان فروش مجدد وجود ندارد. این موضوع در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ در Vernor v. Autodesk, Inc مورد محاکمه قرار گرفت. حاکمیت مطلوب نسبت به Autodesk، بر مبنای حق استفاده از اصول فروش اول وابسته به این بود که کنگره هنوز هم ممکن است تغییر کند. Autodesk با تأثیرگذاری بر سایر صنایع، از جمله فیلم، کتاب و موسیقی، حق مالکیت خود را با مجوز دائمی، انتقال به یک مدل مبتنی بر اشتراک و عدم ارائه محصولات خود در جعبه های بسته بندی کوچک تر، احاطه می کند.

در ۸ سالگی، Autodesk به دنبال متنوع سازی و اضافه کردن جریان های جدید درآمد بود. اتوکد می تواند هر کاری را انجام دهد. کاربران به راحتی می توانند آن را برای نیازهای شخصی خود سفارشی کنند، اما اگر از قبل با یک حق بیمه پیش ساخته شده باشد ، چه می شود؟ صنایع دیگر با محصولات spin-off موفقیت داشتند. اگر شما به اندازه کافی بزرگ شده باشید، ممکن است به یاد داشته باشید که تنها یک نوع Doritos ، Mountain Dew و Snickers وجود دارند. هیچ پیشوند ” Extreme “، “Lite”  یاUltra” ” را نداشت.  پاسخ Autodesk 2000i ، Architectural Desktop، Autodesk Building Systems، AutoCAD Electrical و بسیاری دیگر بود.

در حالی که Autodesk یک رویکرد تکاملی را برای گسترش AutoCAD برانگیخت، یک انقلابی به نام Revit وارد بازار شد. نرم افزار طراحی پارامتریک محور، چیز جدیدی نبود، اما Revit یک رویکرد پایگاه داده را به ارمغان آورد که در آن ۲D ، ۳D یا نمایش برنامه ها به عنوان عناصر پایگاه داده واحد همه به روز رسانی می شوند. همچنین مفهوم family editor جدیدی بود که در آن کاربران می توانند عناصر را برای استفاده شخصی خود طراحی و تنظیم کنند. برای خرید Revit از طرف Autodesk طولی نکشید که بخواهد Revit را خریداری کند و آن را “پرچمدار” خود برای بازار معماری اعلام کند.

 

همه اینها چه ارتباطی با ویژگیهای جدید Autodesk® Revit® MEP  دارد؟ به طور خلاصه ، تاریخچه توضیح می دهد که چرا بسیاری از ویژگی های جدید MEP وجود ندارد و چرا واقعاً مدتی وجود نداشته است. به نظر می رسد تمرکز اصلی شرکت Autodesk برروی اشتراک گذاری فایل های پروژه برروی هم بوده به نحوی که این اشتراک گذاری فایل ها باعث جلوگیری از هزینه اضافی در پروژه شده تا بتواند خسارت های زیادی که در روند پروژه رخ می دهد را جلوگیری کرده و یک پروژه بسیار مفید را انجام دهد.

ظهور BIM به این معنی بود که Revit واقعا به مکمل سازه و MEP نیاز داشت. Revit Structure در سال ۲۰۰۵ و Mechanical و Electrical در سال ۲۰۰۶ آغاز شدند. همانطور که در حال توسعه بود، در Revit MEP شروع و توقف هایی وجود داشت. Base Revit برای معماران ساخته شد. تلاش برای ساختن این کار پایه برای مهندسین مناسب نبود. در سال ۲۰۰۸ قابل استفاده بود؛ تا سال ۲۰۱۲ که به نظر می رسید به اوج خود رسیده است.

به نظر می رسد که Autodesk بر روی داشتن یک منبع BIM برای انجمن AEC متمرکز شده است. در این زمینه، MEP تنها سهم کوچکی از اهمیت راه حل کلی BIM جدید Autodesk را دارد. که در شکایات مداوم رسانه های اجتماعی از کاربران MEP در انتظار اقلام لیست آرزوها قرار گرفته است و تا به امروز ادامه دارد.

اینک : آینده Revit MEP 

سال ۲۰۱۸ پیشرفتهای تقریباً غیر موجود را تجربه می کند که کاربران MEP به آنها عادت کرده اند. برای مهندسین مکانیک ، پیشرفت در سیستم های هیدرولیک و امکان سفارشی سازی انواع فضا تنها تغییرات واقعی هستند. پیشرفت های ساختاری برای کنترل شیب وجود دارد، علاوه بر این کنترل های دمپر و قابلیت ایجاد فایل های PCF وجود دارد. این به معنای چیزی برای طراحی حرفه ای نیست و فقط این نکته را برجسته می کند که به عنوان مثال ساخت عناصر جلوی طراحی را در نگاه Autodesk گرفته است و باعث تداخلات در پروژه می شود. مکانیک ها می توانند به این نکته توجه کنند که تنها یک ویژگی الکتریکی جدید وجود دارد که امکان کنترل مسیرهای طول مدار را دارد.

پیشرفت هایی در پایگاه Revit وجود دارد که MEP احساس می کند که همه چیز تغییر می کند، اما Revit MEP نزدیک به ۸ سال فقط ارتقاء جزئی داشته است.

اکنون شبکه های هیدرونیکی حلقه بسته می توانند افت فشار کل و جریان کل سیستم های جداگانه در یک سیستم لوله را تنظیم کنند. یک پارامتر طبقه بندی به تجهیزات مکانیکی اضافه شده است. پس از تنظیم ، یک پارامتر محاسبه جریان و پارامتر محاسبه فشار محاسبه را فعال می کند. در حال حاضر لوله یک مسیر بحرانی yes / no parameter دارد که در فیلترهای مشاهده برای تجسم موجود است. کاربران باید مسیر بحرانی این محاسبات را تعریف کنند. در صورت لزوم ، نشانگرهای هشدار دهنده مشخص می کنند Revit در درک مسیر بحرانی چه مشکلی دارد. اگر کاربران روش کلاسیک را ترجیح دهند ، یک زبانه Hydronic Networks در تنظیمات مکانیکی وجود دارد که کاربران می توانند این ویژگی را غیرفعال کنند.

سیستم های Hydronic هم اکنون می توانند اتصالات لوله های تحلیلی را داشته باشند. اتصالات را می توان از طریق زبانه متنی به تجهیزات مکانیکی اضافه کرد و با لوله ی مجاور با افت فشار پیش فرض PSI صفر به تجهیزات مکانیکی اضافه کرد. در نوار کنترل مشاهده گزینه ای جدید برای روشن کردن و خاموش کردن اتصالات تحلیلی وجود دارد.

اکنون انواع فضا و انواع ساختمان ها می توانند تکثیر شده و تغییر نام داده شوند. این به کاربران امکان می دهد انواع فضا را بطور خاص برای نیازهای خود ایجاد کرده و براساس پارامترهای مورد نیاز برای نیازهای فردی خود تنظیم کنند. ابزارهایی برای ایجاد ، تکثیر ، تغییر نام ، و حذف فضا و انواع ساختمان را می توان در پنجره ی تنظیمات Building/Space  مشاهده کرد (شکل ۱). در تنظیمات MEP آن را از تب Manage  باز کنید.

طول یک مدار الکتریکی قبلا یک پارامتر read-only بود. با کوتاه ترین مسیر عمودی، افقی و عمقی از ابتدا تا نقطه انتهایی تعیین می شود. کاربران در حال حاضر توانایی تغییر پارامتر طول برای رفع افت ولتاژ و سایر محاسبات را دارند. جبران جریان عمق مدار می تواند در تنظیمات برق جهانی  تنظیم شود (شکل ۲). تعادل فردی می تواند به صورت دستی در مسیر مدار تنظیم شود.

این لیست کامل فهرست  MEP برای سال ۲۰۱۸ است. همانطور که قبلاً گفته شد، به روزرسانی هایی در این پایگاه وجود دارد که قابل ذکر است.

اولین چیزی که بیشتر مورد توجه قرار می گیرد این است که Autodesk از آن به عنوان پیشرفتهای ویژوال یاد می کند. نوار ریبون دارای رنگ، خط و شیب کمتر است. خواندن آن واضحتر و آسان تر است. منوی برنامه به “R”  آبی رنگ کاهش یافته است که هیچ کاری انجام نمی دهد. این عملکردها را در سربرگ فایل پیدا کنید.

تاریخچه و آینده Revit MEP

شکل بالا: Revit 2018  شکل پایین: Revit 2016

این یک حرکت از تراز اصلی با مایکروسافت و پذیرش ریبون interface است که می تواند آغاز یک رابط مناسب تر برای ورژن های میزبان باشد.

از نظر بصری ، کاربران باید متوجه مشکلات زیادی از جمله پرداختن به مشکلی در گفتگوهای پاپ آپ مسدود شده باشند. و اینکه کاربران نباید با خالی و غیرقابل استفاده بودن پنجره properties مشکلی داشته باشد. به همین ترتیب، یک مشکل با نوار options bar مورد توجه قرار گرفته است. مشکلات مقیاس گذاری با View Cube ، Navigation bar و steering wheel به همراه annotations و schedule views در high DPI environments اصلاح شده است.

یک ابزار تحت عنوان Navisworks®  اضافه شده است. ابزار Coordination Model را می توانید در سربرگ Insert پیدا کنید. پرونده های NWD و NWC را می توان برای مقایسه در پروژه Revit لینک کرد.(شکل ۴).

شکل ۴

مفیدترین ویژگی جدید پایه، درج نمادهایی است که هنگام قرار دادن متن، در صورتی که روی منو کلیک راست نمایان می شود. اکنون کاربران می توانند بدون اینکه کلیدهای شخصی را به خاطر بسپارند، برای نماد درجه یا دلتا ، با کلیک راست به آن دسترسی پیدا کنند. با انتخاب “Other…”  در انتهای منوی نمادها ، نقشه کاراکتر برای قلم فعلی می تواند در داخل Revit استعلام شود. (شکل ۵).

نسخه Revit 2018 باید برای کاربران MEP و مدیران یک پرش آسان باشد. ما این تمرین را درک می کنیم و تغییرات پیچیده ای برای یادگیری این دوران نداریم. آنچه که باقی می ماند این احساس است که نیازهای منحصر به فرد کاربران مکانیکی و الکتریکی ممکن است هرگز برطرف نشود. شاید Autodesk احساس کند که بخش MEP Revit به اندازه کافی خوب است. شاید هیچ وقت نتوان یک نرم افزار معماری را به طور واقعی مطابق با نیازهای منحصر به فرد رشته های مختلف مهندسی برآورده کرد. شاید هم هر دو درست باشند.

در محیط اتوکد، راهکارهای شخصی سازی و شخصی سازی راه حل ها بسیار ساده تر بود. این محیط شخصی سازی را به ما ارائه می دهد، اما بسیاری از کاربران MEP بین استفاده از Revit به عنوان یک نرم افزار مدل سازی یا نرم افزار طراحی گیر کرده اند. Revit تمام محاسبات مورد نیاز ما را انجام نمی دهد و همچنین با نرم افزار معتبر که در حال حاضر استفاده می کنیم، به راحتی ارتباط برقرار نمی کند. تا زمانی که Revit کنترل بیشتری بر محاسبات ما داشته باشد و دسترسی به محاسباتی که ما نیاز داریم (داخلی یا خارجی)، ما باقی می ماندکه بیشتر از قبل، به استفاده از Revit ادامه خواهیم داد نه به این دلیل که بهتر از جایگزین ها کار می کند بلکه به این دلیل که دیگران از آن استفاده می کنند.

گردآورنده : مریم محمودی خواه

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*