22 خرداد 1398
Home / مقالات / نرم افزارهای رندر برای معماری

نرم افزارهای رندر برای معماری

نرم افزارهای رندر برای معماری

نرم افزارهای رندر برای معماری : در این دنیای سریعی که امروزه در آن زندگی می کنیم، تغییر، اجتناب ناپذیر است. این تغییر لزوما بد نیست، به ویژه اگر برای بهتر شدن باشد. همانند تغییرات در طراحی معماری، تحول عظیم در طول سالها، به خصوص با ظهورعصردیجیتال.

همانند تمامی تغییرات در سایر عرصه ها، گام های بزرگی که در صنعت به خصوص در نرم افزار رندر معماری ایجاد شده است با مقاومت زیادی مواجه شده است. سنت گرایان همیشه به روش های سنتی رجوع می کنند. این در حالیست که برای بسیاری از پروژه های ساختمانی هم هنوز روش دو بعدی را به سه بعدی ترجیح می دهند.

که به نوعی تعجب برانگیز است زیرا نقشه های دو بعدی از مدل های سه بعدی خود به دست می آیند. نه تنها این کار غیرممکن است، بلکه هر پیشرفت کوچکی را در نرم افزار رندر معماری که در طول سالها به وقوع پیوسته است، را از بین می برد.

به گفته این شرکت، افراد داخلی، بینندگان و مشاوران همه توانایی نرم افزار رندر معماری را درک کرده اند. آینده طراحی معماری انکار ناپذیر است چرا که بدون شک با یکپارچگی ساختار قدیمی جهان و تکنولوژی جهانی جدید ترکیب می شود که به نوبه خود باعث برنامه ریزی یک پروژه ساختمانی می شود که بسیار کارآمد و مقرون به صرفه است. پیشرفت های فراوانی در نرم افزار رندر معماری وجود دارد و پیگیری آنها بسیار سخت است.

و شگرد آن فقط انتخاب کسانی است که واقعا برجسته هستند. کسانی که کاربران و مشتریان را شگفت زده می کنند نه تنها به دلیل توانایی هایشان، بلکه بدلیل سهولت نسبی استفاده کنندگان.

پیشرفت در فن آوری چه فایده ای دارد زمانی که فقط تعداد انگشت شماری می تواند به طور موثر از آنها درست استفاده کند؟

نقش فناوری همه چیز را ساده تر می کند؛ آنها را مشکلتر نکنید.  بنابراین، با این ذهنیت، در ادامه آخرین پیشرفت ها را در نرم افزار رندر معماری بیان میکنیم:

Revit :

مدل سازی اطلاعات ساختمان ( (BIM این روزها شگفت انگیز است و Autodesk Revit به طور خاص برای پاسخگویی به این نیاز ساخته شده است. کاری که انجام می دهد این است که داده های هوشمند را به یک مدل سه بعدی متصل می کند و طبیعت واقعی و ساختار ساختمان ها را در فرایند طراحی تقلید می کند. این نزدیکترین چیزی است که شما می توانید از یک چیز واقعی دریافت کنید تا بتوانید مفهوم طراحی اولیه خود را با دقت نشان دهید.

بهترین ویژگی در مورد Revit این است که بسیار گسترده است زیرا داده هایی که شما برای مدل سه بعدی استفاده می کنید نیز می تواند برای سایر اهداف مرتبط با ساخت و ساز مانند مدیریت امکانات، برنامه ریزی، مستندات و مهمتر از همه، تجارب بازاریابی مورد استفاده قرار گیرد.

Revit 4D BIM برنامه قدرتمندی است و این بدان معناست است که ابزار قدرتمندی دارد، که به شما این امکان را می دهد که مراحل مختلف پروسه پروژه ساختاری خود را برنامه ریزی و پیگیری کنید.

شروع آن با تئوری و مفهوم سازی ساختار واقعی است و این قدرتمند بودن آن را نشان میدهد! به همین دلیل است که کسی که در کار ساخت و ساز، Revit را در نظر گرفته است در صف مقدم طراحی معماری و ارائه قرار می گیرد.

 

نرم افزارهای رندر برای معماری
نرم افزارهای رندر برای معماری

Sketch Up :

شاید مانند Autodesk Revit درعملکرد قدرتمند و گسترده نباشد – که واقعا اینگونه نیست – قابلیت های بیشتری دارد. اگر شما به دنبال یک نرم افزار مدل سازی سه بعدی هستید، Sketch Up برنامه ی مناسبی است. چه کسی میگوید طراحی معماری و رندر باید خسته کننده باشد؟ با Sketch Up ، می توانید خطوط و اشکال را در عرض چند دقیقه شروع کنید .

تا زمانی که شما اصول کامپیوتر را می دانید، باید بتوانید از این نرم افزار به طور موثر استفاده کنید. شما حتی نیازی به شروع کار از ابتدا درهنگام طراحی ندارید، زیرا Sketch Up دارای یک مخزن سه بعدی جامع است که در آن شما می توانید مدل های سه بعدی در مورد هر چیزی را پیدا کنید مانند: صندلی ها، جداول، گیاهان، حتی حیوانات، شما می توانید آن را نام گذاری کنید، Sketch Up این است!

جای تعجب نیست که آن را به عنوان بزرگترین انبار جهان برای مدل های رایگان سه بعدی در نظر گرفته بگیریم. نه تنها این، شما حتی می توانید مدل های سه بعدی خود را ذخیره کنید یا به اشتراک بگذارید تا همه بتوانند ببینند. این قابل اعتماد، سریع و تعاملی است و هنگامی که با مدل سه بعدی خود کار می کنید، می توانید آن را به یک سند یا مجموعه ای از نقاشی ها با ویژگی Sketch Up Pro Layout تبدیل کنید.

شما می توانید ابعاد، گرافیک، callouts ، نمایه های مدل را به صفحات و غیره اضافه کنید. اساسا هر چیزی که نیاز دارید پیام خود را در آن قرار دهید. و هنگامی که شما در مدل Sketch Up خود تغییراتی را اعمال می کنید، به طور خودکار در Layout شما نشان  داده می شود.

در Sketch Up ویژگی های شگفت انگیز بسیاری وجود دارد. شاید بهترین ویژگی در مورد آن این است که استفاده از آن بسیار آسان است. جوانان و مبتدیان به طور یکسان می توانند آن را با سهولت نسبی استفاده کنند، زیرا منحنی یادگیری خیلی شیبدار نیست.

 

Rhino3D :

مسلما جهانی ترین مدل ۳ بعدی است که از NURBS یا Rational B-Splines غیر یکنواخت استفاده می کند. NURBS نشانگرهای ریاضی هندسه سه بعدی است که می تواند به شکل دقیق، هر شکل قابل تصور را نشان دهد. هر چیزی از یک خط دو بعدی، خطی، منحنی، قوس یا دایره به پیچیده ترین فرم آلی آزاد سه بعدی جامدات و یا سطوح. به بیان ساده تر هیچ محدودیتی برای آنچه که می تواند انجام دهد وجود ندارد.

 

با بیش از ۲۰۰۰ پیشرفت و همچنین ابزارهای مدل سازی و ویرایش، شما می توانید همه چیز را در زیر خورشید طراحی کنید. علاوه بر این، این نرم افزار را با نرم افزار های دیگر سازگار است، زیرا پشتیبانی از بیش از ۳۰ نرم افزار طراحی CAD فایل های CAD برای اهداف صادرات و واردات بدون کمک از pug ins خارجی است.

نرم  افزار سه بعدی Rhino یک نرم افزار انعطاف پذیر و قدرتمند است اما در عین حال در یادگیری و سهولت استفاده از آن آسان می باشد. به همین دلیل شما می توانید تنها در طراحی معماری و رندر تمرکز کنید بدون این که نرم افزار در راه باشد. این دقیقا همانند نشان دادن یک ایده یا مفهوم با استفاده از مداد و کاغذ است، اما فقط در فرمت دیجیتال و بسیار پیشرفته تر. به علاوه، این برنامه بسیار سریع است زیرا می تواند با استفاده از رایانه معمولی با ظرفیت کامل کار کند. هیچ سخت افزار فانتزی ای نیست و یا تنظیم خاصی برای آن مورد نیاز نمی باشد.

 

ARCHICAD :

به طور گسترده ای به عنوان اولین محصول BIM و CAD در رایانه شخصی شناخته شده است، که قادر به ساخت هندسه دو بعدی و سه بعدی است. این نرم افزار همچنین به عنوان یک نرم افزار انقلابی در نظر گرفته می شود که می تواند حجم باور نکردنی زیادی از داده ها را در یک مدل سه بعدی ذخیره کند.

در حال حاضر، آخرین نسخه آن Archichad19 سریعتر از همیشه با تکنولوژی پردازش پس زمینه صنعت است.

کاری که انجام می دهد این است که از فضای کامپیوتری استفاده نشده با استفاده از پیشی گرفتن از آنچه که شما ممکن است در آینده انجام دهید و برای پیشبرد این اقدامات آماده شوید استفاده کنید. به این ترتیب، پاسخ به برنامه به طرز چشمگیری افزایش می یابد که بدین معنی است که زمان انتظار برای مشاهده بارگذاری وجود نخواهد داشت. کارهای زیادی انجام می شود، زیرا گردش کار به طور صاف و سریع تر و نرمتر است و شما می توانید بر روی طراحی متمرکز شوید تا اینکه باعث نگرانی و رنجش ایستگاه کاری خود شوید.

 

ARCHICAD به عنوان تنها نرم افزار رندر معماری در بازار امروز به خودش می بالد که توسط معماران طراحی و توسعه یافته است و این نشان می دهد که دارای ابزار رندر با کارایی بالا است که قادر به تولید برخی از بهترین فیلم ها و عکس های واقعی در صنعت می باشد.

 

Maya :

شاید قوی ترین خصوصیت مایا انیمیشن است. نکته: این نرم افزار جایزه اسکار بهترین دستاورد فنی در تاریخ ۱ مارس ۲۰۰۳، دریافت کرده و این برنامه کارهای گرافیک و انیمیشن فیلمهایی که دارنده جوایز بوده اند مانند (از طریق Pixars از (Renderman  مانند آواتار، دختری با خالکوبی اژدها، مرد عنکبوتی، ماتریس، منجمد، شرکت هیولا و در جستجوی Nemo (اگر بخواهیم چند نمونه را نام ببریم).

همچنین جلوه های ویژه ایجاد شده ای که از نظر منتقدان تأیید شدند و پر بیننده ترین برنامه های تلویزیونی هستند از جمله بازی تاج و تخت، مرده متحرک، امپراتوری بورد واک ، پارک جنوبی و همچنین بیشتر برای بازی های ویدئویی مانند بازی Halo 4 در میان بازی های دیگر از طریق این برنامه انجام شده است.

بنابراین بدون شک مایا برای ارائه رندر معماری مناسب است. با هسته اصلی قدرتمند و جامع CG، شما می توانید هر گونه طراحی سه بعدی و رندر چالش قابل تصور را حل کنید. اگر میخواهید dynamic (پویایی) و عمق دیگری را برای ارائه خود ایجاد کنید، مایا شما را قادر به شبیه سازی، مدل سازی و ابزارهای انیمیشن بسیار قدرتمند می کند که تخیل و ایده های طراحی شما را زنده می کنند.

نتایج و جوایز دروغ نمی گویند تا آنجا که به انیمیشن سه بعدی مربوط می شود درعرصه کسب و کار، مایا مطمئنا یکی از بهترین ها است و جای تعجب نیست که توسط بسیاری از آنها به عنوان نرم افزاری برای ساخت مسیر پیاده روی در پروژه و معماری سه بعدی ترجیح داده شده است.

 

 

AutoCAD Architecture :

برای طراحی و پیش نویس بسیار ساده تر، AutoCAD Architecture نرم افزار مناسب برای کار است. نام آن بر سر زبانهاست. یک محصول گل سرسبد Autodesk، این نرم افزار یک کلاسیک واقعی در هر قسمتی از کلمه است که در طول دهه ها در اطرافش بوده است و به هر نیاز معماری قابل تصور است. آخرین نسخه آن به طور خاص ایجاد شده است تا به شما کمک کند تا کارآمدتر طراحی کنید و کار موثر خود را مستند نمایید.

این ابزار وعملکردهای پیش نویس معماری بسیار انعطاف پذیر است و به شما امکان می دهد مولفه ها و مواد مانند پنجره ها، درها، دیوارها و غیره را کشف کنید که رفتار دنیای واقعی را شبیه سازی کرده و هوشمندانه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این اشیاء معماری هوشمند هر دو در دو بعدی و سه بعدی نشان داده شده و به صورت پویا با مشخصات ساخت و ساز مرتبط هستند. چنین سازمانی برای خروجی پروژه های دقیق تر انجام می شود.

از آنجایی که اتوکد به طور خاص برای معماران ساخته شده است، دارای ویژگی های طراحی و مستند سازی است.

 

۳DS MAX :

این نرم افزار سازنده مدل نهایی سه بعدی است که می تواند با یکپارچگی با اکثر نرم افزارهای رندر و سایر برنامه هایی مانند Adobe Photoshop و After Effects کار کند و در نهایت نتیجه بسیار بهتر و با کیفیت بالا ارائه می دهد. اگر چه این برنامه به طور مرتب توسط توسعه دهندگان بازی های ویدئویی استفاده می شود، بسیاری از استودیوهای فیلم و تلویزیون و به خصوص استودیوهای رندرینگ معماری، ۳ds Max را ترجیح می دهند، زیرا ویژگی ها و ابزارهای آن چند منظوره، قوی و مشارکتی هستند.

این برنامه دقیقا مشابه برنامه اتوکد است – زیرا هر دو محصولات Autodesk هستند – به همین دلیل هر دو برنامه با هم کار می کنند؛ با ۳ds Max اغلب انجام دادن از رندر سه بعدی و جنبه های انیمیشن / نیازهای پروژه ساخت و ساز، همچنین تداوم دیجیتال را با محصولات Revit که یکی دیگر از Autodesk standout است، ارائه می دهد، بنابراین شما می توانید مفاهیم طراحی را به طور روتین و محتاطانه مورد بررسی، اعتبارسنجی و اجرا قرار دهید.

شاید بهترین ویژگی در مورد ۳ds Max این است که برخی از ویژگی ها و پیشرفت های آن به درخواست های کاربر مانند “Sequencer Camera“، “Quantum Skinning دوگانه”، ” A360 Rendering Support” و “Enhanced ShaderFX”  (اگر بخواهیم چند نمونه را نام ببریم). همه اینها به صورت سفارشی برای طراحی و پردازش معماری بیشتر و همکاری آن است. سازندگان در واقع به نگرانی مشتریان گوش می دهند و “ویژگی اشتراک  “Desktop به کاربران امکان دسترسی به آخرین به روز رسانی ها و انتشارات و همچنین حمایت اولویت در انجمن ها، پشتیبانی از یک به یک و مجوز انعطاف پذیر را در میان سایر مزایا قرار می دهد.

 Vector works :

محصولی قدرتمند از شرکت Nemetschek

این برنامه طراحی معماری و ارائه بدون محدودیت است. برای یک چیز، Vector Works Architect دارای یک موتور مدل سازی Para solid 3D بسیار سازگار است که به شما اجازه می دهد تا هر شکل هندسی ای را که می خواهید و یا هر گونه طراحی پیچیده سه بعدی معماری قابل تصور را برآورده سازید. شما می توانید خم، فشار، تغییر شکل، کشش و یا تغییرات دیگر در مورد هر چیزی نسبت به مدل شما و از هر دیدگاه یا زاویه را انجام دهید.

همچنین، مدل اطلاعات ساختمان (BIM ) برای شما کار می کند. این بدان معنی است که شما می توانید BIM را بدون نیاز به تغییر فرآیند طراحی تایید شده خود یا تیم خود ایجاد یا معرفی کنید. این نه تنها بهره وری را افزایش می دهد، بلکه هزینه را نیز ساده می کند.

 

به غیر از داشتن قابلیت های BIM قدرتمند و انعطاف پذیر، Vector works دارای ابزار هوشمند است که برای اسناد بزرگ و رسمی کارآمد است. شما می توانید از یک کار به کار بعدی پرش کنید و حتی می توانید با دیگر حرفه ای ها همکاری کنید بدون افت کیفیت خروجی آن به عنوان یک محیط دیجیتال قوی و انعطاف پذیر. که به شما اجازه می دهد تا شما مواد و تصاویر را import و یا export کنید همانطور که دوست دارید. با Vector works، شما قطعا در خط مقدم شیوه های همکاری دیجیتال در صنعت هستید.

 

Chief Architect :

این برنامه بزرگترین توسعه دهنده و ناشر برنامه های طراحی خانه سه بعدی معماری برای معماران، طراحان، سازندگان و حتی علاقه مندان به طراحی خانه خود ” (Do-it-yourself) (DIY) ” است. این محصول دارای بسیاری از خطوط تولید است، اما دو مورد محبوب ترین نرم افزار  Chief Architect® برای طرفداران و Home Designer®  برای مبتدیان و بازار طراحی DIYاست. هر دو محصول خطوط سازگار هستند، بنابراین طراحان حرفه ای و طراحان تازه کار می توانند ایده ها را به اشتراک بگذارند و با سهولت نسبی با یکدیگر همکاری کنند.

Chief Architect دارای همه چیزهایی است که برای طراحی تجاری و مسکونی مورد نیاز است. همانطور که شما شروع به طراحی خود کنید و اشیاء معماری هوشمند مانند پنجره ها و درها را ترکیب کنید، برنامه به طور خودکار یک مدل سه بعدی از آنچه شما فقط ایجاد کرده اید و یک لیست مواد را بر اساس زمان واقعی تولید می کند. با کمک ابزارهای قدرتمند ساخت آن، به طور همزمان بخش اطلاعات، طرح های قالب بندی، نقشه های سایت، اسناد ساخت و ساز و ارتفاع را ایجاد می کند.

و از آنجا که Home Designer تکنولوژی زیادی را از Chief Architect می برد، تمام مزایای نرم افزار طراحی خانه های معماری حرفه ای را منحصر به فرد منحنی یادگیری شیب دارمی داند. بنابراین سرگرم کننده، آسان و کاربردی است، به همین دلیل است که یکی از بهترین نرم افزار سه بعدی برای پروژه های زندگی در فضای باز DIY، طراحی داخلی و طراحی خانه است.

یادآوری پر افتخار:

Lumion 3d :

بر خلاف برنامه های ذکر شده در بالا، Lumion 3D یک برنامه مدل سازی نیست. بلکه تابع اصلی آن ساخت رندر معماری است. شما باید مدل سه بعدی خود را با استفاده از نرم افزارهای دیگر مانند Revit، Archi CAD یا Sketch up ایجاد کنید و آن را به Lumion وارد کنید.

با این وجود، چه چیزی باعث می شود که این ویژگی فقط چند دقیقه طول بکشد تا بتواند تنظیم و رندر کند و شما می توانید آن را در هر نقطه مشاهده کنید، زیرا بر روی کامپیوترهای رومیزی، تبلت ها و تلفن ها کار می کند.

با استفاده از بسته نرم افزاری Lumion، شما می توانید زندگی را در مدل سه بعدی خود حس کنید با جمعیت آن، مردم، پوشش گیاهی، درختان و آب و هوا و چیزهای دیگر. هنگامی که پیشرفت در کار شما انجام شد، شما با کلیک بر روی یک دکمه برای ورود به حالت MyLumion.com با استفاده از این حالت می توانید نقاط دیدگاهی را که می خواهید تعریف کنید و انتخاب کنید تا رندر معماری شما برجسته شود. و هنگامی که شما این کار را انجام می دهید، به سادگی روی دکمه رندر ضربه بزنید و سپس Lumion بقیه مراحل را با ترکیب تصاویر به ۳۶۰ پانوراما انجام خواهد داد.

سپس لینک کار به اتمام رسیده از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد. شما می توانید لینک کار خودتان را برای به اشتراک گذاشتن تجربه خود در اختیار همکاران و دوستان خود قرار دهید. این یک رندر معماری با لمس رسانه های اجتماعی است، بنابراین ارزش امتحان را دارد.

بنابراین شما آخرین پیشرفت در نرم افزار رندر معماری را دارید. ممکن است برخی برنامه ها وجود داشته باشند که من به آن اشاره نکرده باشم اما این به این دلیل است که پیشرفت های تکنولوژیکی در سال های اخیر به خصوص در طراحی معماری و رندر به سرعت در حال وقوع است، زیرا نگه داشتن زبانه ها در همه آنها بسیار سخت است.

به همین دلیل، پیدا کردن یک نرم افزار رندر معماری که برای شما بهترین کار را انجام می دهد، ممکن است در ابتدا یک مقدار سخت باشد، زیرا برنامه های زیادی وجود دارند که از این طریق انسان را شگفت زده می کنند.

مهمترین نکته این است که شما کمی تحقیق انجام دهید و چیزهای دقیقی را که می خواهید و از یک محصول یا نرم افزار رندر نیاز دارید را پیدا کنید. هر یک از این برنامه ها یک ابزار قدرتمند که طراحی و روند رندرگیری را خیلی آسانتر، رسمی تر و واقعی ترمی کند را ارائه می دهد.

این فقط موضوع انتخاب نرم افزاری است که باعث تقویت نقاط قوت و غرایز طراحی شما می شود و در دنیای جدید و شجاع طراحی معماری، پیدا کردن یک برنامه که می تواند چشم انداز طراحی خود را با استفاده از یک رندر سه بعدی قابل قبول و کاربردی به زندگی تبدیل کند، می تواند به معنای تفاوت بین گرفتن پروژه رویایی و فرود بر روی ایده های ناخوشایند باشد.

نویسنده و مترجم : مریم محمودی خواه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *