Bim Learn آموزش بیم

نرم افزار های مهم معماری

نرم افزار های مهم معماری

نرم افزار های مهم معماری نقش بسیار مهمی را در انجام پروژه ها بازی می کند. در زیر برخی از بهترین نرم افزار های مهم معماری  را بررسی می کنیم.

محصولات اتودسک :  AutoCAD, ۳ds Max, Revit Architecture

 

Revit Architecture راه حل مدل سازی پارامتریک (مدل اطلاعات ساختمان) است. با طراحی مدل ساختمان در ۲D، ۳D یا هر دو به طور همزمان، می توانید پلان ها، سکشن ها و طرح های جدول ایجاد کنید. تمام اطلاعاتی که توسط مدل نگهداری می شوند، به صورت پویا پیوند دارند، بنابراین می توانید اطمینان حاصل کنید که نقشه های شما در طول فرآیند طراحی به روز و سازگار هستند. Autodesk Revit یک راه حل کامل در تمام مراحل طراحی و مستندات طراحی (معماری و ساخت و ساز) است. Revit مزایای بسیاری دارد – از تنظیم مقیاس و مطالعات مفهومی تا نقشه های دقیق و طرح بندی تجهیزات در معماری.

Autodesk Revit را می توان به طور مستقل یا همراه با اتوکد استفاده کرد. تفاوت اصلی بین Revit Architecture و AutoCAD این است که Revit با مدل های معماری پارامتریک ۳D کار می کند. به این ترتیب منجر به افزایش بهره وری می شود، زیرا به شما این امکان را می دهدکه به سرعت از یک نمای نقشه به نمای مکانی یا نمای رندر ۳D تغییر دهید و طرح را به همان اندازه که می خواهید ایجاد کنید. از آنجا که Revit مدل پارامتریک ساختمان را ایجاد می کند، هر تغییری می تواند به راحتی انجام شود و همه چیز مربوط به آنها به روز می شود، که این دقت کار شما را افزایش می دهد.

 

اتوکد اساسی و کاربردی ترین نرم افزار معماری است. این ابزار هم برای طراحی ۲D و هم برای ۳D کاربرد دارد ولی معمولا برای طراحی ۲D معماری از آن استفاده می شود. از نسخه ۲۰۰۷، هر نسخه جدید پیشرفت بزرگی در مدل سازی ۳D داشته است، که به طور قابل توجهی کار با جامدات و رندر را بهبود می بخشد.

اتوکد ابزار جهانی است و نسخه ویژه ای برای معماران وجود دارد ، که ابزارهای طراحی معماری را با محیط کار آشنا در محیط اتوکد ترکیب می کند.

۳ds Max یکی از محبوب ترین نرم افزارهای مدل های سه بعدی، رندر سازی و انیمیشن است. در نسخه ۲۰۱۲، مهم ترین گزینه ارتقا یافته ، دسترسی سریعتر کاربران و سریعترین رندر فتوترالیستی است. با ۳ds MAX  شما می توانید مدل های  پیچیده ۳D معماری را توسط پلان های ۲D ایجاد کنید. ایده خوبی است که از ۳ds MAX همراه با اتوکد استفاده کنید، به طور همزمان از مزایای ابزار مدلسازی قدرتمند ۳ds MAX و دقت اتوکد استفاده کنید.

شما می توانید از اشیاء آماده شده استفاده کنید، مانند: دیوارها، پله ها، پنجره ها، درها، حصار ها، پوشش گیاهی و … و کتابخانه ای از مواد آماده شده. همچنین می توانید انیمیشن پیاده روی و فایل avi ایجاد کنید.

 محصولات نرم افزار های مهم دیگر معماری :

Graphisofts : ArchiCAD, Artlantis

ArchiCAD ، مانند Revit Architecture ، برنامه ای برای ساخت مجازی از مدل های ۳D  با هوش مصنوعی معماری است. هنگامی که ساختمان را در ArchiCAD ایجاد می کنید، مانند اتوکد خطوطی را نمی کشید و برش نمی دهید. در عوض، شما عملا دیوارها را ایجاد می کنید، درب ها و پنجره ها را تنظیم می کنید و دیگر عناصر ساختمان را اضافه می کنید. هر عنصر دارای پارامترهای معماری هوشمند است که می توانید هر زمان آنها را تغییر دهید.

ArchiCAD مخصوص معماران طراحی شده است. رابط کاربری توانایی آسان کردن مدیریت طبقه را دارد. هر طبقه تقریبا از دیگر طبقه ها جدا شده است و بسیار آسان است که اشیاء (مانند دیوارها و مبلمان) را از طبقه ای به طبقه دیگر کپی کنید. اساسی ترین عنصر در ArchiCAD دیوار است. دیگر عناصر معماری (پله ها، تیر ها، ستون ها …) نیز عناصر هوشمند ۳D هستند. این متغیر پارامتری است و شما می توانید آن را راحت تنظیم کنید.

ایجاد طرح ساختمان با مدل ساخت مجازی دارای مزایای زیادی نسبت به طراحی در CAD 2D می باشد. این به این دلیل است که شما با عناصر مجازی ساختمان طراحی می کنید. این عناصر می تواند برای همه نمایش های معماری درخواست داده شده متفاوت باشد. بنابراین همه دیدگاه های ایجاد شده همیشه هماهنگ و به روز با مدل هستند ، به دلیل اینکه آنها مدل هستند.

مانند ساخت مدل، ممکن است مشکالت بالقوه ای را در طراحی درک کرده و تصحیح کند که در هنگام طراحی مرسوم ۲D قابل مشاهده نیست. ArchiCAD حتی چشم انداز های تصویر واقعی را به نمایش می گذارد و انیمیشن هایی را به نمایش می گذارد که به تجسم ایده های طراحی کمک می کند.

Artlantis پلاگین ArchiCAD نیست، اما نرم افزار رندر مستقل است که مخصوص معماران و طراحان طراحی شده است. به طور پیش فرض، ArchiCAD پلاگین ارسال Artlantis را نصب کرده است، بنابراین شما می توانید مدل را در قالب فایل Artlantis ارسال کنید. شما می توانید هندسه، بافت، دوربین های چشم انداز، آفتاب، چراغ ها و لایه ها را انتقال دهید.

Rhino متفاوت از بیشتر بسته های ۳D است و بیشتر شبیه یک برنامه CAD است. مدلسازی ساختاری دقیق از لحاظ ریاضی یک چالش مخصوص برای معماران است. به خوبی شناخته شده است که اتوکد برای ساخت دقیق طراحی شده است. با این حال، مشکل زمانی است که هدف نه تنها برای شبیه سازی، بلکه برای تجسم و نمایش است. به همین دلیل، اگر شما  به یک ابزار مدل سازی که همانند CAD دقیق و هم دارای تجسم خوب است نیاز دارید، Rhino انتخاب خوبی است.

Rhino از منحنی NURBS (Non-uniform Rational B-Spline) استفاده می کند که بر اساس تعریف سطوح با استفاده از فرمول ریاضی (spline) است. توصیه می شود برای طراحی معماری / صنعتی استفاده شود. Rhino همچنین از مش های چند ضلعی و Point Clouds  پشتیبانی می کند.

 

شناخته شده ترین و محبوب ترین پلاگین برای  راینو  Grasshopper 3D (به عنوان مثال سابق) ، به ویژه برای معماران است. Grasshopper با ابزار مدل سازی Rhino 3D سازگار است. Grasshopper در درجه اول برای بررسی اشکال مختلف با پارامترها و الگوریتم ها با حداقل دانش برنامه نویسی و اسکریپت ساخته شده است، اما شما نیاز به دانش زیادی از ریاضیات، بخصوص توابع ریاضی دارید.

ProgeCAD جایگزینی ارزان تر برای اتوکد که به طور کامل سازگار است را ارائه می دهد. رابط کاربری ProgeCAD بسیار شبیه به اتوکد است. منوها، نوارهای ابزار، نوارهای وضعیت و میانبرها تقریبا یکسان هستند. به همین دلیل، کاربران AutoCAD مشکلی در کار با progeCAD نخواهند داشت.

همچنین نسخه معماری، جایگزینی ارزان تر برای Revit و ArchiCAD وجود دارد. ProgeCAD Architecture  از ابزار معماری ۲D و ۳D است که از DWG به عنوان فرمت بومی در ارتباط با روش BIM استفاده می کند. ProgeCAD Architecture کتابخانه ای از اشیاء و بلوک های پارامتری ۲D و۳D ارائه می دهد : دیوارها، پنجره ها، درها، پله ها، بالکن ها، سقف ها … کافی است که شی مورد نظر را انتخاب کنید و آن را نسبت به نیازهای خود تغییر دهید.

 

 

دیگر نرم افزار های مهم معماری :

Sketch Up بصری و آسان برای یادگیری نرم افزار برای کاربران غیر خواستار است. شما می توانید فایل DWG را به عنوان پایه برای ساخت مدل ۳D وارد کنید. این برای مدل های شهری ۳D و اشیای غیر پیچیده بسیار مفید است.

Deep Exploration CAD Edition یک مبدل سه بعدی است که به خوبی با تمام انواع اشیا کار میکند – شبکه، جامد، گوشه ها، زیربخش، چند خطی. نسخه CAD دارای ابزار اضافی برای کار با فرمت های CAD می باشد. BricsCAD به طور مشابه با progeCAD جایگزین بسیار سازگار و ارزان تر را برای اتوکد ارائه می دهد.

 

نتیجه گیری مقاله نرم افزار های مهم معماری :

دو رقیب بزرگ در دنیای CAD –  Autodesk AutoCAD و Graphisoft ArchiCAD وجود دارد، و آنها معمولا از نرم افزار CAD استفاده می کنند.

هنگامی که شما در اتوکد مدل سازی می کنید، به طور اتفاقی در ۳ds MAX رندر می کنید و زمانی که در ArchiCAD مدل سازی می کنید در Artlantis رندر می گیرید.

۳ds MAX برای یادگیری از Artlantis خیلی سخت تر است.

ProgeCAD ده ها بار جایگزین ارزان تر برای اتوکد است، اما راحتی کمتری دارد.همچنین progeCAD Architecture ارزانترین جایگزین برای Revit و ArchiCAD است.

۳dsMAX بیشتر به صنعت ویدئو و اثرات متمرکز شده است که دقت بالا را نداشتند. در مقابل، Rhino تمرکز بر دقت مدل دارد و بنابراین تنها با استفاده از تکنیک NURBS انجام می شود.

این یک مرور کلی بر نرم افزار های اصلی معماری بود و به شما این ایده را می دهد که کدام نرم افزار برای عمل معماری شما استفاده می شود. با این وجود، می توانید با استفاده از تنظیمات خود، نرم افزارهای بیشتری را امتحان کنید و از نرم افزارهای مختلف استفاده کنید.

نویسنده و مترجم : محمد پاک نظر

برداشت از این متن با ذکر منبع بلامانع است.

 

محمد پاک نظر

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*